Mazowsze: skuteczniej zapraszają na badania

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 10:38

W Skandynawii imienne zaproszenia dziesięciokrotnie zwiększają udział kobiet w badaniach profilaktycznych.

W Danii przez 15 lat wysyłano zaproszenia do kobiet w wieku od 30 do 50 lat i uczestnictwo wyniosło 91 procent. Gdy przestano je wysyłać, frekwencja spadła do 66 procent.

W Polsce, w 2007 roku NFZ do Polek wysłał ponad 8 mln zaproszeń na cytologię i mammografię. Wydał na to ponad 10 mln zł, a na mammografię na Mazowszu zgłosiło się niecałe 13 proc. zaproszonych kobiet, na cytologię zaledwie 4,3 proc.

Zdarzały się też pomyłki: kobiety dostawały zaproszenia na obce nazwiska, nie mogły dodzwonić się do wskazanych przychodni, a w ubiegłym roku ok. 50 tys. zaproszeń zostało wyrzuconych do Wisły.

W tym roku zaproszeń nie będzie już wysyłać NFZ, ale Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące Program Wykrywania Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy.

Pierwsze zaproszenia, w których będzie podany adres najbliższej przychodni, w której kobieta będzie mogła umówić się na badania, a nie – jak do tej pory – lista wszystkich placówek, które robią takie badania, powinny trafić do pacjentek z Mazowsza pod koniec lipca.

Ponadto WOK ma na bieżąco sprawdzać, czy placówki są w stanie realizować taką ilość badań, o jakie zabiegały. - Jeśli okaże się, że przychodnia prosiła o zaproszenie tysiąca kobiet, a pobiorą pięć cytologii, od razu to wyjaśnimy - mówi Piotr Bobkiewicz ze stołecznego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Wykrywanie Raka Szyjki Macicy.

W 2008 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał do kobiet z Mazowsza aż 383 299 zaproszeń na bezpłatną cytologię. Na badanie zgłosiło się 22 871 pań, czyli niewiele ponad 6 proc. w porównaniu z liczbą zaproszonych. Z mammografią było trochę lepiej. Na ponad 138 tys. zaproszeń zgłosiło się ponad 19 tys. pań. Odsetek tych, które skorzystały z możliwości przebadania się, wynosi 14,11 proc. Wyniki są gorsze niż te z roku 2007. Wtedy na mammografię zgłosiło się prawie 31 proc. zaproszonych pań, na cytologię - prawie 13 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum