XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Mazowsze: samorząd uruchamia rezerwę kryzysową w związku koronawirusem

Autor: KL,UMWM/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2020 16:01

12 marca zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o uruchomieniu rezerwy kryzysowej i zakupieniu z niej dodatkowego sprzętu dla szpitali, w tym m.in. respiratorów i sprzętu diagnostycznego.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak informuje nas Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, aby pomóc szpitalom, zarząd województwa podjął decyzje o uruchomieniu rezerwy kryzysowej w celu pilnego doposażenia szpitala zakaźnego oraz innych placówek m.in. w respiratory, ECMO, urządzenia do dekontaminacji i dezynfekcji, sprzęt RTG oraz środki ochrony osobistej.

W sumie na ten cel samorząd województwa przeznaczy 6,5 mln zł. - Nasze szpitale są w gotowości. Zgłosiły do wojewody zapotrzebowanie na niezbędny, dodatkowy sprzęt i środki ochrony osobistej. Ponieważ wszystkiego nie uda się zakupić z dotychczas przekazanych przez wojewodę środków, postanowiliśmy uruchomić rezerwę kryzysową - podkreśla marszałek Adam Struzik.

14 marszałkowskich placówek - z 59 wskazanych przez wojewodę szpitali - znalazło się na liście lecznic działających w stanie podwyższonej gotowości.

- Szpitale stają coraz częściej przed bardzo trudnym wyborem. W hurtowniach brakuje podstawowych pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem, co powoduje, że wkrótce szpitale nie będą mogły przeprowadzać planowanych zabiegów - mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

- W odpowiedzi na zapytanie wojewody, nasze placówki zgłosiły zapotrzebowanie m.in. na respiratory, termometry bezdotykowe, pakiety ochrony indywidualnej, nebulizatory, sprzęt specjalistyczny służący m.in. do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. W sumie ich koszt oszacowany został na ponad 23 mln zł. Niestety, otrzymaliśmy tylko 3,1 mln zł, co jest wycinkiem z tego, o co wnioskowały szpitale - zaznacza Elżbieta Lanc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum