Mazowsze: refundacja sprzętu pomocniczego czasowo wstrzymana

Autor: Życie Warszawy, SA/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 14:35

Do końca grudnia niepełnosprawni z Mazowsza nie otrzymają potwierdzenia w NFZ zapotrzebowania na sprzęt pomocniczy, bo skończyły się pieniądze.

Mazowsze: refundacja sprzętu pomocniczego czasowo wstrzymana

Niepełnosprawni z Mazowieckiego Oddziału NFZ odchodzą z kwitkiem, jeśli potrzebna jest wymiana np. wózka inwalidzkiego na większy, pomocy optycznych czy pozycjonera.

NFZ przyznaje, że skończyły się pieniądze, przewidziane w tegorocznym budżecie na skrócenie czasu używalności pozycjonerów (fundusz zwraca 3 tys. zł), pomocy optycznych, np. okularów lornetkowych dla niedowidzących (1 tys. zł) czy wymiany wózka, jeśli chory znacznie schudł czy przytył.

Zlecenie na wózek inwalidzki jest wypisywane raz na pięć lat, a protez raz na 2,5 roku. Jeśli wymiana potrzebna jest wcześniej, lekarz specjalista wypisuje wniosek na skrócenie okresu używalności, który musi potwierdzić w oddziale NFZ.

– Do końca grudnia na Mazowszu takiego potwierdzenia  chorzy nie otrzymają, ponieważ pieniądze skończyły się, gdyż lekarze zbyt pochopnie i czasami niezgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wypisują wnioski –  wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału NFZ. I dodaje, że trudno uwierzyć, by wszystkie osoby, które przychodzą z wnioskiem na zaopatrzenie, np. w pieluchomajtki rzeczywiście ich potrzebowały, a nie dużo tańszych wkładek. Tylko w I półroczu 2009 roku mazowiecki oddział NFZ wydał na pieluchomajtki 9 mln złotych i z szacunków wynika, że w całym roku wydatki na ten cel przekroczą 18 mln wobec 14 mln w 2008 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum