Mazowsze: radni sejmiku przekazali 62 mln zł na oddłużenie szpitali

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2014 18:26

W poniedziałek (15 grudnia) radni województwa mazowieckiego zaapelowali do Ministerstwa Zdrowia o uruchomienie funduszu zapasowego NFZ. Jednocześnie podjęli decyzję o przeznaczeniu 62 mln zł na pożyczki dla mazowieckich szpitali.

Mazowsze: radni sejmiku przekazali 62 mln zł  na oddłużenie szpitali
Fot. Archiwum

Powodem tej decyzji jest niedofinansowanie i niedoszacowaniem procedur medycznych. Mazowsze ma jeszcze jeden problem. Część odprowadzanej składki zdrowotnej zamiast trafiać na leczenie w województwie mazowieckim, przekazywana jest do innych regionów. To tzw. "janosikowe bis", które w latach 2010-13 wyniosło aż 3,5 mld zł.

Marszałek Adam Struzik wyjaśnił, że obecny system wymaga naprawy. Szpitale nie dostają wystarczającej puli środków aby móc leczyć pacjentów. W efekcie kolejki do specjalistów ciągle się wydłużają, a same szpitale muszą się zadłużać.

- To po stronie NFZ leży odpowiedzialność za opłacanie leczenia. Samorządy nie mogą wyręczać Funduszu. Nie mają jednak wyjścia: jeśli nie pomogą swoim placówkom, ucierpią na tym pacjenci - dodał.

Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego zaznacza, że trwają negocjacje z Mazowieckim OW NFZ. Dotyczą one kontraktowania świadczeń na przyszły rok, a także nadwykonań. Ponadto większe pieniądze są potrzebne na wprowadzenie tzw. pakietu onkologicznego. Nie ma jednak na to dodatkowych środków - te przeznaczone na tzw. pakiet zostały przesunięte kosztem innych specjalności. Największy spadek na całym Mazowszu dotyczy i tak dotychczas niedoszacowanych świadczeń, m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rehabilitacji leczniczej, opieki paliatywnej i hospicyjnej czy leczenia stomatologicznego.

- Wiele razy apelowaliśmy by uwzględniono realia dotyczące leczenia pacjentów na Mazowszu - mówi marszałek Adam Struzik. - Bez zmiany zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zapewniających realny wzrost nakładów pieniężnych oraz właściwej wyceny procedur medycznych funkcjonowanie podmiotów leczniczych jest zagrożone - dodaje marszałek.

Zbyt niskie kontrakty z NFZ oznaczają dla szpitali dalsze zadłużanie się lub ograniczanie działalności. Tylko w placówkach, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego, wartość niezapłaconych świadczeń w latach 2011-2013 udzielonych ponad limity zawartych umów z NFZ przekracza 130 mln zł. W 2014 r. świadczenia udzielone pacjentom, przekraczające obowiązujący kontrakt, czyli tzw. nadwykonania na 30 września 2014 r. przekroczyły sumę 87 mln zł. Przeważająca część nadwykonań powstałych w 2014 r. dotyczy świadczeń typu leczenie szpitalne. W tej grupie znajdują się przede wszystkim tzw. świadczenia ratujące życie.

Problem polega również na tym, że budżet mazowieckiego NFZ nie jest odpowiednio zasilany. MOW NFZ dysponuje co roku dużo niższymi środkami niż faktyczne zapotrzebowanie. Wynika to ze zmian w podziale środków wprowadzonych w 2010 r. (nowy wzór algorytmu wynikający z rozporządzenia ministra zdrowia z 17 listopada 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu i kryteriów podziału środków pomiędzy Centralę i oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia). Nowy sposób podziału pieniędzy nie uwzględnia faktu, że koszty leczenia na Mazowszu są dużo wyższe.

Tylko w 2014 r. samorząd województwa na pokrycie ujemnego wyniku finansowego za 2013 r. swoich szpitali przeznaczył kwotę w wysokości 42 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum