Mazowsze: prywatny szpital onkologiczny musi poczekać na kontrakt

Autor: Anna Kaczmarek, TVN Warszawa/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 14:15

Nowy szpital działa od 4 stycznia i już... protestuje, że nie ma kontraktu.

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie (Mazowsze) musi poczekać na ewentualny kontrakt, tak jak inni nowi świadczeniodawcy, przynajmniej do końca pierwszego kwartału, kiedy będzie wiadomo jak wygląda sytuacja gospodarcza w Polsce i na jakim poziomie ukształtują się przychody ze składek zdrowotnych – informuje portal rynekzdrowia.pl mazowiecki oddział NFZ.

– Jest kryzys, nie mamy pieniędzy, dlatego nie ogłaszaliśmy konkursów. Ledwo udało nam się podpisać aneksy do umów ze świadczeniodawcami, u których pacjenci leczą się od lat. Nie tylko ten świadczeniodawca czeka na kontrakt, czekają np. też placówki świadczące usługi z zakresu kardiologii – mówi nam Wanda Pawłowicz, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału Funduszu.

Lekarze i pacjenci szpitala onkologicznego w Wieliszewie protestowali w poniedziałek (12 stycznia) przed Ministerstwem Zdrowia, powodem był właśnie brak kontraktu z NFZ.

– Pacjentów na pewno nie będzie stać na to leczenie. Proces diagnostyczny w onkologii kosztuje średnio od kilku do kilkunastu tysięcy – wyjaśnia TVN Warszawa Ryszard Krasowski wicedyrektor Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego.

Szpital leczy więc za darmo, za wszystko płacąc z własnej kieszeni. Ale taka sytuacja na pewno nie będzie mogła trwać wiecznie. – Nie pobieramy opłat od pacjentów, traktujemy to jako procedurę ratującą życie i zdrowie. Mamy nadzieję, że NFZ zrefunduje leczenie tych chorych – mówi Karol Chwiesiuk, pełnomocnik dyrektora szpitala.

Nowy Szpital Onkologiczny jest własnością Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie – prywatnej szkoły wyższej z Warszawy. Otwarto go 4 stycznia 2010 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum