Mazowsze: od 2010 r. sześć szpitali marszałkowskich będzie spółkami

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2009 17:12

Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraził w poniedziałek (27 lipca) zgodę na przekształcenie sześciu szpitali marszałkowskich.

W ubiegłym tygodniu projekt pozytywnie zaopiniowała komisja zdrowia Sejmiku. Zarząd województwa planuje, że placówki już od 1 stycznia 2010 r. będą działały w formie spółek, których jednoosobowe zarządy zostaną powołane w najbliższych dniach.

Chodzi o zadłużone w sumie na kwotę 227,4 mln zł:

- Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa „Stocer” w Konstancinie (37,3 mln zł zobowiązań) - spółka będzie nosić nazwę Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” Sp. z o.o. z
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (15,9 mln zł zobowiązań) - przyszły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.
- Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu (15,5 mln zł zobowiązań) - dwie nowe spółki będą nosić nazwy Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o. oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu
- Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie (2,3 mln zł zobowiązań) - przyszłe Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o.
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (34,7 mln zł zobowiązań) - od 2010 r. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Ciechanowie Sp. z o.o.
- Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie (122 mln zł zobowiązań) - przyszły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o.

- Przekształcenie jest dla tych szpitali jedynym ratunkiem, stąd silna determinacja zarządu województwa oraz menedżerów zarządzających lecznicami - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Radnych komisji zdrowia Sejmiku, jak i samego Sejmiku przekonał ostatecznie fakt, że samorząd nadal pozostaje właścicielem szpitali i zachowuje decydujący głos w sprawie zakresu świadczonych przez nie usług.

- Jeśli chodzi o zobowiązania publiczno-prawne liczymy na plan B. Ufamy, że rząd wywiąże się ze swoich deklaracji. Długi wobec wierzycieli przejmie naturalnie samorząd - podkreśla marszałek.

Samorząd liczy na to, że w trakcie negocjacji z wierzycielami uda się nieco oszczędzić. Kilka z sześciu wytypowanych do przekształcenia szpitali ma także kredyty długoterminowe poręczone przez organ założycielski, który będzie obecnie rozmawiał z bankami o rozłożeniu ich spłaty w odpowiednim czasie.

Adam Struzik podkreśla, że zdaje sobie sprawę z niepokoju panującego wśród załóg sześciu szpitali, ale jednocześnie uspokaja, że nie spodziewa się masowych zwolnień. Kadra będzie musiała być na tyle silna, aby w pełni zagwarantować wykonanie kontraktu. Obowiązują także standardy kadrowe płatnika, które muszą być brane pod uwagę. Jeśli jednak na skutek przekształceń część załóg straci pracę, samorząd województwa deklaruje pomoc, na którą, jak zapewnia marszałek, ma środki.

- Liczymy na współpracę z wojewodą, samorządami lokalnymi i związkami zawodowymi, z którymi rozpoczniemy konsultacje projektu przekształceń - dodaje Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Mamy nadzieję, że już we wrześniu zapadnie kolejna decyzja Sejmiku, która umożliwi start sześciu szpitali, jako spółek, od stycznia przyszłego roku.

Samorządowcy zwracają także uwagę, że niektóre szpitale, np. Bródnowski, w Siedlcach lub WCS, są już bardzo zaawansowane w zakresie prac nad biznesplanem. Innym, np. w Ciechanowie, będzie prawdopodobnie musiała pomóc firma zewnętrzna.

- Jednoosobowymi zarządami spółek będą w większości przypadków obecni dyrektorzy - wyjaśnia marszałek Struzik. - W naszej ocenie są to ludzie z odpowiednią determinacją i o właściwych kwalifikacjach. W „uzdrowicieli” z zewnątrz nie bardzo wierzymy. Następnie trzeba będzie wyłonić 3-5-osobowe rady nadzorcze. Kontrakty na 2010 r. powinny być negocjowane z NFZ już przez nowe podmioty.

Co z resztą szpitali marszałkowskich na Mazowszu? Także mają zostać przekształcone, ale tylko tam, gdzie odbędzie się to z prawdziwą korzyścią dla pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum