Mazowsze: o 450 mln zł mniej dla szpitali w przyszłym roku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 października 2009 10:34

450 mln zł mniej dostaną szpitale na Mazowszu w przyszłym roku. Oznacza to duże kłopoty dla szpitali.

Źródłem mniejszych pieniędzy z NFZ dla Mazowsza w przyszłym roku są niższe wpływy ze składki zdrowotnej oraz zmieniony sposób rozdzielania pieniędzy na leczenie w regionach, czyli tzw. algorytm.

Poprzedni algorytm uwzględniał średnie dochody gospodarstw w województwie i liczbę pacjentów spoza niego leczących się na tym terenie. Był to solidny zastrzyk finansowy, bo do stołecznych klinik przyjeżdża wielu pacjentów z całej Polski. Stanowią oni na przykład  70 proc. pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka i 50 proc. leczących się w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Pieniędzy będzie jeszcze mniej, bo z prognoz mazowieckiego NFZ wynika, że w przyszłym roku na refundację leków, jeśli miałaby być utrzymana na tym samym poziomie co teraz, brakuje ok. 200 mln zł. Na leczenie szpitalne - 100 mln zł.

Efektem mniejszych pieniędzy będzie mniejsza liczba planowanych operacji, dłuższe kolejki, gorszy dostęp do specjalistów, a pod koniec roku - ograniczenie planowych przyjęć, jeśli szpitale nie będą chciały się zadłużać.

– Będziemy musieli obniżyć wartość kontraktów ze szpitalami, przychodniami, gabinetami lekarzy rodzinnych, na stomatologii skończywszy – stwierdza na łamach Gazety Wyborczej Barbara Misińska, dyrektorka Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum