Mazowsze: następne szpitale będą spółkami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 16:14

Mazowieccy radni zdecydowali o przekształceniu w spółki trzech szpitali.

Chodzi o Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji Stocer w Konstancinie-Jeziornie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach – poinformował marszałek województwa Adam Struzik. Samorząd województwa mazowieckiego posiada stuprocentowy udział w spółkach.

Jak podkreślał Struzik, przekształcenie szpitali w spółki powinno przyczynić się do poprawy jakości i dostępności do świadczeń medycznych. Nie ulegnie zmianie zakres i charakter dotychczasowych usług realizowanych w ramach kontraktów z NFZ. Pracownicy szpitali staną się pracownikami niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej powołanych przez spółki.

Marszałek zaznaczył, że w przypadku zadłużonej lecznicy z Konstancina, przekształcenie jest jedyną szansą na restrukturyzację. Ma się ono przyczynić do lepszego zarządzania, organizacji i wykorzystania wolnych zasobów szpitali.

W styczniu radni zdecydowali o przekształceniu w spółki Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego i Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Jeszcze w tym roku w spółkę ma zostać przekształcona lecznica z Ciechanowa.

Dzięki przekształceniu szpitali w spółki mazowiecki samorząd będzie mógł skorzystać z rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale”. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich. Każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Samorządy, które zdecydują się na udział w programie, mają przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia podda je audytowi, a Bank Gospodarstwa Krajowego – ocenie ekonomicznej i finansowej.

Po pozytywnej ocenie będzie potrzebna akceptacja wojewody, po czym mają być podpisywane umowy z ministrami zdrowia i finansów. Kolejnym etapem ma być przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Samorządy, które przystąpią do programu, mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie w formie dotacji celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie z BGK.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum