Mazowsze: miliardy z UE m.in. na inwestycje medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2018 19:29

Mazowsze może się starać nawet o 3 mld euro w ramach polityki spójności Unii Europejskiej w latach 2021-2027 - zapowiedział we wtorek (23 stycznia) marszałek Mazowsza Adam Struzik. Do tej pory województwo rozdysponowało 8,5 mld zł, m.in. kupiło ponad 5,6 tys. sztuk różnego sprzętu medycznego dla szpitali.

Fot. Fotolia

Adam Struzik na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że Mazowsze przygotowuje się obecnie do negocjacji z Komisją Europejską dotyczących budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w tym na środki z bardzo ważnej dla województwa polityki spójności. Jak podkreślił marszałek polityka spójności służy do wyrównywania rozwoju. KE przedstawi pierwsze założenia budżetowe w maju.

Marszałek zaznaczył, że polityka spójności obejmuje ok. 40 proc. budżetu unijnego. Jak dodał, liczy, że w nowej perspektywie na lata 2021-2027 środki z tego tytułu będą wynosić ok. 400 mld euro. Mazowsze starać się będzie o ok. 3 mld euro.

Do tej pory województwo rozdysponowało 8,5 mld zł, a do 2020 roku zagospodarowane będą kolejne 4,2 mld zł. Mazowsze w ramach tych środków zmodernizowało i wybudowało ok. 1,3 tys. km dróg, kupiło ponad 5,6 tys. sztuk różnego sprzętu medycznego dla szpitali i zainwestowało 1,7 mld zł w przejście na gospodarkę niskoemisyjną.

- Do tej pory Polska była największym beneficjentem polityki spójności w Europie i zależy nam na tym, żeby w tym nowym okresie finansowym dalej korzystać ze środków unijnych, zwłaszcza w tych regionach, które są słabiej rozwinięte, które mają do wyrównania bardzo dużo - powiedział marszałek.

Struzik przypomniał, że od 1 stycznia 2018 r. Mazowsze jest podzielone na dwa obszary, dwie jednostki statystyczne tzw. NUTS 2. Pierwsza jednostka to Warszawa i dziewięć otaczających ją powiatów, a druga jednostka tzw. mazowiecka, którą tworzą pozostałe 32 powiaty.

Marszałek podkreślił, że taki podział Mazowsza ma służyć lepszemu zabieganiu o fundusze unijne. Dodał, że Warszawa i pobliskie powiaty to obszar, na którym dochód narodowy brutto "na głowę mieszkańca" już znacząco przekracza średnią unijną, oscyluje w okolicach 150 proc. średniej unijnej. Z kolei pozostały obszar 32 mazowieckich powiatów to już ok. 70 proc. średniej unijnej i ta część województwa wymaga innego wsparcia.

Pieniądze, które powędrują do tzw. obszaru metropolitalnego zostaną przeznaczone m.in. na innowacje, badania, rozwój, w tym m.in. rozbudowę metra. Marszałek Struzik szacuje, że może to być ok. miliard euro. Z kolei pieniądze dla 32 mazowieckich powiatów mają zostać spożytkowane m.in. na infrastrukturę drogową i kolejową, na modernizację taboru kolejowego, na poprawę jakości powietrza, termomodernizację czy wsparcie dla przedsiębiorczości m.in. na strefę ekonomiczną w Pomiechówku czy Przasnyszu. Tu Mazowsze może się starać o ok. 1-2 mld euro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum