Mazowsze funduje stypendia dla przyszłych lekarzy. Nawet po 2000 zł miesięcznie

Autor: Marzena Sygut • Źródło: Rynek Zdrowia20 maja 2021 07:39

Od nowego roku akademickiego ruszy pilotażowy program stypendialny samorządu Mazowsza dla studentów kierunku lekarskiego V i VI roku. Wsparcie otrzyma 100 najlepszych studentów.

Mazowsze funduje stypendia dla przyszłych lekarzy. Nawet po 2000 zł miesięcznie
Samorząd Mazowsza zamierza wspierać finansowo najlepszych przyszłych lekarzy, Fot. Mazovia.pl
  • Samorząd Województwa Mazowieckiego rusza z pilotażowym programem stypendialnym dla przyszłych lekarzy
  • W ramach wsparcia finansowego 100 najlepszych studentów V i VI roku kierunku lekarskiego otrzyma do 2000 zł stypendium miesięcznie
  • Warunkiem otrzymania wsparcia jest średnia ocen nie niższa niż 4.2 i zobowiązanie się do podjęcia pracy w wojewódzkim podmiocie leczniczym w ramach specjalizacji deficytowej
  • Na realizację programu w latach 2021-2023 samorząd Mazowsza przeznaczy 6,6 mln zł

Stypendia w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie będą wypłacane przez 9 miesięcy.

Jak informuje rynekdrowia.pl, Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego właśnie trwają prace nad przygotowaniem i ogłoszeniem naboru wniosków.

Będzie pilotaż programu stypendialnego

 

Wsparcie finansowe dla przyszłych lekarzy oraz poprawa sytuacji kadrowej w mazowieckich szpitalach – to cele pilotażowego programu stypendialnego dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim. Stypendia mają ruszyć od początku roku akademickiego 2021/2022. Na realizację programu w latach 2021-2023 samorząd Mazowsza przeznaczy 6,6 mln zł.

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zaznacza, że samorząd Mazowsza chce, aby był to program wieloletni. - W tej edycji przewidujemy stypendia dla około 100 najlepszych studentów.  Chcemy w ten sposób wesprzeć finansowo przyszłych lekarzy, ale też zachęcić ich do wyboru specjalizacji, w których występują największe braki na rynku. Pracujemy już nad naborem wniosków, a w konsultacji z wojewódzkimi podmiotami leczniczymi opracowujemy listę specjalizacji deficytowych - wyjaśnia.

O wsparcie będą mogli ubiegać się studenci V i VI roku kierunku lekarskiego. Stypendium w wysokości do 2 tys. zł będzie wypłacane przez 9 miesięcy. Aby je otrzymać, studenci będą musieli wykazać się średnią ocen z egzaminów nie niższą niż 4.2 (za rok studiów poprzedzający rok zgłoszenia wniosku) i zobowiązać się – po zakończeniu stażu podyplomowego – do podjęcia pracy w wojewódzkim podmiocie leczniczym w ramach co najmniej jednej z wybranych specjalizacji deficytowych.

Szpitale deklarują otwartość na stypendystów

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej wskazuje, że mazowieckie szpitale są gotowe wziąć udział w programie. – Szpitale deklarują m.in. zapewnienie stypendystom zatrudnienia i umożliwienie rozwoju zawodowego w zakresie deficytowych specjalizacji występujących na rynku pracy. Skorzystają na tym wszyscy – studenci, szpitale, ale przede wszystkim pacjenci.

Jak podkreśla Teresa Bogiel, prezes zarządu Szpitala Bródnowskiego, niedobory kadry wpływają zarówno na dostępność usług medycznych, jak również ich jakość.

– Fundamentem każdej jednostki medycznej są ludzie. Nawet najlepsze i najnowocześniejsze urządzenia nie pomogą naszym pacjentom, jeśli nie będą poprowadzone przez wysoko wyspecjalizowanych specjalistów. Niestety, widzimy stały deficyt kadr medycznych, w tym szczególnie lekarzy i pielęgniarek - wyjaśnia.

Dodaje. Stąd nie tylko doceniamy inicjatywę programu stypendialnego dla przyszłych lekarzy, ale też będziemy aktywnym partnerem, proponując możliwości nabywania praktycznych umiejętności w zawodzie. Dla szpitali to także okazja do pokazania, że wojewódzkie podmioty lecznicze to najlepsze miejsce, aby rozwijać się i spełniać, służąc pacjentom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum