Mazowsze: będzie połączenie szpitali dziecięcych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2014 21:54

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc spotkała się z pracownikami szpitala w Dziekanowie Leśnym, by przedstawić im plany dotyczące przyszłości placówki. Zarząd województwa rozważa możliwość połączenia SZPZOZ Szpitala Dziecięcego im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym ze Szpitalem Dziecięcym im. prof. dr. J. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Stworzenie jednej silnej placówki to szansa na większy kontrakt z NFZ.

Elżbieta Lanc podkreśliła, że dziś realia są takie, że w wyścigu o środki z NFZ wygrywają duże, wielospecjalistyczne placówki. Dlatego po wielu analizach organizacyjnych i finansowych, formalne połączenie szpitali wydaje się rozwiązaniem, które pozwoli placówce w Dziekanowie działać. Jej zdaniem restrukturyzacja zadłużenia, optymalizacja wydatków - to działania niezbędne, aby szpital mógł stanąć na nogi. 

W związku z pojawiającymi się obawami o sytuację szpitala dziecięcego w Dziekanowie Leśnym oraz nieścisłymi informacjami dotyczącymi bieżącej sytuacji szpitala, Lanc odniosła się do najważniejszych, poruszanych w debacie publicznej kwestii.

Po pierwsze przyznała nie jest prawdą, że szpital w Dziekanowe Leśnym jest likwidowany. Władze województwa rozważają połączenie go ze szpitalem przy ul. Niekłańskiej. W obu lokalizacjach nadal będą świadczone usługi medyczne dla dzieci w obecnym zakresie. Celem połączenia jest stworzenie jednego silnego szpitala dając w ten sposób szansę na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej placówki z NFZ.

- Fundusz negocjując kontrakt z daną placówką, bierze pod uwagę jej wielkość, liczbę specjalistów, jakość i liczbę sprzętu medycznego oraz zakres działalności placówki. Jest to szczególnie ważne ponieważ od przyszłego roku w Warszawie pojawi się nowy, uniwersytecki szpital dziecięcy, który stanie do negocjacji z NFZ o środki na swoją działalność - wyjaśniła Lanc.

Dodała też, że połączenie to także oszczędności - to szansa na racjonalizację kosztów: administracyjnych, zakupowych czy diagnostycznych - jedna administracja, wspólne przetargi itd. To także szansa dla szpitala na restrukturyzację zadłużenia.

Wyjaśniła również, że nie jest prawdą, aby jakiekolwiek oddziały posiadające kontrakt z NFZ, a zatem posiadające środki na swoje funkcjonowanie, były lub są likwidowane. Od zeszłego roku w szpitalu prowadzona jest także restrukturyzacja zatrudnienia. Tylko dostosowanie wydatków do przychodów z NFZ może ustabilizować sytuację finansową. Nie ma to żadnego wpływu na realizację świadczeń medycznych.

- Działalność medyczna szpitali jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co roku władze województwa apelują do NFZ o zwiększenie pieniędzy dla mazowieckich placówek, w tym dla pediatrii, która jest znacząco niedofinansowana - podkreśliła Lanz. 

Przyznała, że struktura organizacyjna szpitala w Dziekanowie jest dostosowywana do zawartych z NFZ umów - łączone są oddziały szpitalne, ale świadczenia realizowane w ramach kontraktów z NFZ realizowane są w całości. Wyjątkiem są wysokospecjalistyczne procedury neurologiczne i choroby zakaźne, na które szpital nie posiada umów z NFZ, a zatem nikt mu za nie nie płaci - realizowane będą wyłącznie te, które rozliczane są w ramach kontraktu pediatrycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum