Ratownicy dostaną po 800 zł dodatku. "Dodatki covidowe powinny natychmiast wrócić"

Autor: oprac. KM • Źródło: WiO - Warszawa i Okolice - Portal Warszawy, Rynek Zdrowia18 września 2021 05:00

Ratownicy medyczni z woj. mazowieckiego dostaną po 800 zł dodatku z unijnej puli - podał lokalny portal.

Fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock.com
  • Z puli unijnej mazowieccy ratownicy mają dostać po 800 zł - przekazał portal Warszawa i Okolice
  • Zarząd województwa przekazuje, że stawki za dobokaretkę nie są zadowalające i nie wzrosły przez ostatnie 10 lat
  • Dodatki covidowe powinny wrócić - mówi Krzysztof Strzałkowski z sejmiku województwa

W obliczu zbliżającej się kolejnej fali pandemii samorząd województwa mazowieckiego zadecydował o zwiększeniu unijnej puli, z której będzie sfinansowany niezbędny sprzęt w szpitalach. Z tej samej puli - która łącznie wynosi 120 mln zł - mazowieccy ratownicy medyczni mają dostać 800 zł dodatku. Poinformował o tym portal Warszawa i Okolice (WiO).

Mazowieckie stacje ratownictwa medycznego policzyły straty

Stawki za tzw. dobokaretkę nie są najwyższe i nie zwiększyły się już od dekady, co zaznaczyła Elżbieta Lanc z zarządu woj. mazowieckiego, przytaczana przez portal. Ratownicy, zgodnie ze stawkami ustalanymi przez NFZ w zależności od stacji, mają zarabiać 32-47 zł i 37-45 zł za godzinę, jeśli chodzi o ratowników-kierowców.

Portal WiO informuje również o sytuacji finansowej ratownictwa medycznego na Mazowszu. Jak podaje, straty poniesione przez stacje ratownictwa to 8,8 mln zł w Warszawie, 5,6 mln zł w Siedlcach i 5,3 mln zł w Ostrołęce (o stratach czwartej stacji, w Płocku, informacji nie podano).

Tym bardziej nie napawa optymizmem wzrost kosztów operacyjnych, w tym rachunków za prąd i paliwa, a także leków. Samorząd doposaża pogotowie, ale dyrekcje stacji "mają związane ręce" w kwestii podwyżek, dopóki nie zapadną decyzje resortu zdrowia.

Strzałkowski: powinny wrócić dodatki covidowe

Problemy mazowieckich stacji pogotowia ratunkowego były przedmiotem dyskusji radnych. Zdaniem szefa sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztofa Strzałkowskiego, wspomnianego przez portal WiO, "dodatki covidowe powinny natychmiast wrócić". Zaznaczył, że "bez tego nie ma mowy o godnym uposażeniu ratowników medycznych".

- Nie ma mowy też o tym, aby to samorządy, które są tylko wykonawcami zadań opłacanych przez administrację rządową, pokrywały z własnej kieszeni zwiększone wynagrodzenia - dodał na łamach WiO Strzałkowski i przypomniał, że odpowiedzialność w zakresie działania dyspozytorni przejął wojewoda, w związku z czym "wszelkie pytania w sprawie organizacji pracy, powinny być kierowane właśnie do niego".

Protest medyków. Białe Miasteczko - dzisiaj "okupowane" przez ratowników medycznych

Tymczasem w Warszawie od 11 września trwa Białe Miasteczko. Medycy mówią o swoich postulatach i przekazują przybyłym informacje w zakresie ochrony zdrowia. Dostępne są także darmowe badania profilaktyczne. Na terenie strajku można również oddać krew.

W piątek 17 września odbywa się w Białym Miasteczku Dzień Ratownictwa Medycznego. Ratownicy przedstawili, jak przebiega łańcuch przeżycia i mówili o problemach ratownictwa.

- Wielokrotnie mówiliśmy o tym, że funkcjonujemy w rzeczywistości, w której ratownik ma nie być lepszy - ma być tańszy! Ten z nas, który nie jest odpowiednio tani, a ma świadomość swoich umiejętności, swojej wiedzy, często po prostu staje się niepokorny. A niepokorny ratownik to bardzo często osoba, która zawadza ludziom, którzy funkcjonują w systemie, który, jak powiedziałem, ma być tańszy, a nie lepszy - mówił podczas konferencji w Białym Miasteczku ratownik Adam Piechnik.

Zobacz naszą relację: Białe Miasteczko i protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum