Mazowsze: NFZ kontroluje, czy lekarze badają przed wypisaniem recepty

Autor: PM/Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2011 12:18

Mazowiecki Oddział NFZ przeprowadził serię kontroli, zwracając specjalną uwagę na sytuację, w której lekarz wypisywał recepty na leki bez wcześniejszego spotkania z pacjentem - informuje Gazeta Wyborcza.

W wyniku przeprowadzonych kontroli niektórzy lekarze muszą zwrócić Funduszowi pieniądze za wypisane w ten sposób leki refundowane. Kontrole na Mazowszu nie są jednak żadnym wyjątkiem. 

- Kontrole wydawania recept na środki refundowane prowadzimy od zawsze. Takie kontrole odbywają sie w całej Polsce - mówi portalowi rynkezdrowia.pl Wanda Pawłowicz, rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

NFZ podkreśla, że lekarze mają obowiązek wystawiania recept tylko po wcześniejszym zbadaniu pacjenta, nawet jeśli pacjent zgłasza się tylko po receptę. Obowiązek każdorazowego sprawdzenia stanu pacjenta przed wypisaniem mu recepty na leki nakłada na lekarzy ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 17 maja 2007 roku w sprawie recept lekarskich. 

- Lekarz POZ może kontrolować leczenie specjalistyczne i wystawiać recepty na specjalistyczne leki, ale ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty wyraźnie mówi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym zbadaniu - wyjaśnia Wanda Pawłowicz.

Kontrola wystawiania recept na refundowane leki i wyroby medyczne obejmuje badanie i ocenę prawidłowości działań osób wystawiających recepty, w tym również prawidłowość i zasadność wystawienia recepty. 

- To że lekarz nie badał pacjenta, któremu wypisał receptę, widać w dokumentacji tego pacjenta, bo jest wypisana recepta, ale nie ma żadnych innych wpisów, choćby pomiaru ciśnienia - tłumaczy Wanda Pawłowicz. 

Pacjenci zwracają uwagę, że konieczność wizyty u lekarza za każdym razem, kiedy chcą otrzymać receptę na potrzebne leki, wydłuża kolejki w przychodniach i tym samym pogarsza dostępność. 

NFZ tłumaczy jednak, że wypisanie recepty to element porady medycznej, a każdy pacjent stale przyjmujący leki musi być systematycznie badany przez lekarza. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum