Mazowsze: 150 mln zł z UE dla szpitali na walkę z koronawirusem

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 17:18

24 marca br. zarząd województwa mazowieckiego uruchomił projekt unijny, dzięki któremu do placówek na Mazowszu trafi m.in. najbardziej potrzebny sprzęt ratujący życie i środki ochrony. Wartość projektu wyniesie aż 150 mln zł. To pierwsze takie wsparcie w kraju i w Unii Europejskiej. Samorząd zebrał już najpilniejsze potrzeby od mazowieckich szpitali. Teraz rozpocznie się proces zakupów.

JT/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W tym momencie to ponad 60 placówek w województwie – poinformowała redakcję rynkuzdrowia.pl Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Projekt zakłada również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnymi.

 - Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc - podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Aby doposażać szpitale, w pierwszej kolejności samorząd województwa uruchomił 10,5 mln zł w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z niej kupowano aparaturę i środki ochrony. Po uruchomieniu projektu unijnego kolejne zakupy będą realizowane już dzięki wsparciu unijnemu.

 - Komisja Europejska dała zielone światło do przekierowania wsparcia unijnego na najpilniejsze potrzeby służby zdrowia. To realne i bardzo duże pieniądze - podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Jak informuje UMWM w ramach projektu samorządu województwa będzie można zakupić wszystko co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim: aparaturę medyczną i diagnostyczną (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia - adaptacja), odczynniki, urządzenia do dezynfekcji, środki do dezynfekcji, środki ochrony indywidualnej, leki, szczepionki, testy. Będzie też możliwe stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką a także pokrycie innych niezbędnych wydatków które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb, nad czym pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci - konsultanci wojewódzcy - podała Milewska.

Elżbieta Lanc, członek zarządu dodała, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego należy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny.

- Decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie - dodała.

Zgodnie z informacją UMWM partnerami projektu mogą być placówki, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum