Mazowieckie: trudności finansowe szpitala w Sochaczewie

Autor: e-sochaczew.pl/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2019 17:30

Szpital Powiatowy w Sochaczewie (Mazowieckie) zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi. Rządowe zmiany pogrążają jednostki w coraz większych problemach. Tematem szpitala zajął się podczas rady powiat sochaczewski oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego.

Mazowieckie: trudności finansowe szpitala w Sochaczewie
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sprawozdanie finansowe to strata na poziomie 1,738 mln zł. Problemem jest niewykonanie ryczałtu na poziomie stu procent, a przyczynami takiego stanu są wzrost kosztów funkcjonowania szpitala takich jak energia, wzrost kosztów zakupów leków, badania laboratoryjne, zakupu środków dezynfekcyjnych, koszty wody oraz ścieków, koszty naprawy sprzętów medycznych. To tylko niektóre z kosztów, które dla sochaczewskiego szpitala są trudne do utrzymania.

Roczne sprawozdanie finansowego za 2018 rok z działalności szpitala zostało przez Radę Powiatu przyjęte ilością 13 głosów za, wstrzymujących 5.

Stanowisko w sprawie szpitali zabrał także sejmik - "[...] Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje i zwraca uwagę Rządu RP, iż w ślad za potrzebnym wzrostem wynagrodzeń pracowników winny iść środki finansowe dla podmiotów leczniczych, niezbędne dla pełnego pokrycia dodatkowych kosztów. Koniecznym przy tym jest również wzrost wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych pacjentom, o co najmniej 20 proc. dotychczasowej wartości, tak jak do poziomu uwzględniającego rzeczywiste koszty ponoszone przez podmioty lecznicze” - podkreślają radni.

Więcej: e-sochaczew.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum