Mazowieckie: ponad 7 mln zł dofinansowania z RPO dla IHiT

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 października 2016 13:18

Ponad 6,4 mln zł unijnego dofinansowania na informatyzację i wprowadzenie e-usług otrzyma Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, a do gminy Warka trafi ponad 700 tys. zł ze środków UE na ochronę przyrody. Umowy w tej sprawie podpisano we wtorek (25 października) w Warszawie.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 Fot. Fotolia

Dzięki unijnym funduszom w drugiej połowie 2018 r. w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie wdrożone zostaną nowoczesne e-usługi medyczne, które przede wszystkim mają ułatwić kontakt pacjenta z placówką i skrócić czas oczekiwania m.in. na wyniki badań i diagnozę.

- Pacjent z domu będzie mógł się zapisać na wizytę, zasięgnąć konsultacji i uzyskać wyniki badań. Założenia są takie, żeby jak najbardziej ułatwić chorym kontakty z naszymi lekarzami i naszą jednostką oraz ograniczyć konieczność przyjazdu do Instytutu, ponieważ większość naszych pacjentów to schorowane osoby, które mają problem z poruszaniem się - mówiła dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie Beata Lichocka.

E-usługi mają też usprawnić współpracę instytutu z innymi placówkami medycznymi. Instytut chce, aby poprzez specjalną e-platformę lekarze z całej Polski mogli kontaktować się z ich specjalistami.

Całkowita wartość projektu "Rozwój e-usług w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii" to ponad 8 mln zł; przyznane dofinansowanie to 6 mln 424 tys. zł.

Drugim beneficjentem unijnego dofinansowania, z którym podpisano we wtorek umowę, jest gmina Warka. Trafi do niej ponad 700 tys. zł, które zostaną przeznaczone na ochronę siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków występujących na terenie gminy oraz na obszarach Natura 2000 i Obszarze Chronionego Krajobrazu "Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki".

Wsparcie zarówno dla Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, jak i dla gminy Warka pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Mazowsze w tej perspektywie ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia. Maksymalne dofinansowanie projektu to 80 proc. jego wartości. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum