Mazowieckie: niewiele szpitali wykupiło dodatkową polisę

Autor: Gazeta Wyborcza, DMX/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 10:47

Na 199 szpitali na Mazowszu tylko 28 wykupiło ubezpieczenie od zdarzeń medycznych. Cześć placówek jest w trakcie przetargu na zakup tego typu polisy, jednak podkreślają, że koszty z tym związane są zbyt wysokie.

Dwa radomskie szpitale specjalistyczne są w trakcie ogłaszania przetargów na zakup ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu rozpoczyna procedurę zamówień po raz drugi, ponieważ na pierwszy przetarg zgłosiła się jedna firma i zażądała 450 tys. zł składki rocznej. Lecznica oczekiwała, że będzie to kwota znacznie niższa - informuje Gazeta Wyborcza.

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego ogłosił przetarg zarówno na polisę OC, jak i dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń medycznych. Andrzej Pawluczyk dyrektor szpitala obawia się nowych obciążeń budżetu placowki i liczy na wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia zapowiadanych zmian w uregulowaniach, zmuszających lecznice do zakupu dodatkowych ubezpieczeń.

W sprawie ubezpieczenia od zdarzeń medycznych Konwent Starostów Województwa Mazowieckiego napisał protest do ministra zdrowia.

Przypomnijmy, że wiceminister Jakub Szulc 16 stycznia zapowiedział, że resort zdrowia będzie rozmawiać z PZU o obniżce składki za nowe ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych. Jak mówił Szulc jeśli to się nie uda, to jedynym wyjściem będzie zmiana ustawy o działalności leczniczej. Rozważana jest zmiana ubezpieczenia z obligatoryjnego na dobrowolne.

O problemie pisaliśmy w portalu rynekzrowia.pl wielokrotnie. Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich, w rozmowie z nami, obrazował windowanie stawek ubezpieczenia od zdarzeń medycznych przykładem z Dolnego Śląska.

Jak informował cztery szpitale powiatowe dysponujące w sumie 415 łóżkami ubezpieczały się wspólnie. W 2011 r. zapłaciły 390 tys. zł za obowiązkowe OC. W br. za OC mają zapłacić 890 tys. zł, a za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych - dodatkowo ponad 1,5 mln zł. Jak zauważa Wójcik koszty ubezpieczenia będą dla nich stanowiły 5,5 proc. wszystkich kosztów. Według niego jest to sytuacja nie do zaakceptowania.

Czytaj. Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych "gwoździem do trumny" dla szpitali samorządowych?

Nowe ustawowe obciążenia prawdopodobnie najbardziej uderzą w placówki publiczne, które poza kontraktem nie mają zwykle innego źródła finansowania. Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były minister zdrowia, ocenia, że zmiany, wynikające z nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i RPP oraz wzrost o dwa punkty bazowe składki rentowej, narażą kierowany przez niego szpital na wzrost wydatków w wysokości miliona złotych. Najwięcej, bo nawet czterokrotnie, wzrosną koszty ponoszone z tytułu ubezpieczeń.

Czytaj. Ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych i wyższa składka rentowa wydrenują finanse szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum