Mazowieckie: mniej pieniędzy na szpitale - winien algorytm i "janosikowe"

Autor: DM, UMWM/Rynek Zdrowia • • 27 września 2011 16:49

Wysokie "janosikowe" i coraz mniej środków z NFZ na leczenie szpitalne to obecnie dwa najważniejsze problemy Mazowsza - ocenia Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Mazowieckie: mniej pieniędzy na szpitale - winien algorytm i "janosikowe"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W przyszłym roku szpitale z Mazowsza mają otrzymać mniej pieniędzy z NFZ, co spowodowane jest zmianą przepisów i algorytmu podziału środków na poszczególne regiony - informuje Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Od 2010 r. zasady podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ są oparte przede wszystkim na kryteriach związanych z liczbą ubezpieczonych zarejestrowanych w tych oddziałach oraz na tzw. ryzykach zdrowotnych. UMWM podkreśla, że z ustawy usunięte zostały inne wskaźniki, które uwzględniały m.in. udział kosztów pracy w kosztach świadczeń.

- Tymczasem na Mazowszu koszty wykonywania świadczeń zdrowotnych należą do najwyższych w kraju, co wiąże się m.in. z dużą liczbą szpitali wysokospecjalistycznych - zaznacza Marta Milewska.

Z wyliczeń UMWM wynika, że nakłady na jednego ubezpieczonego w województwie mazowieckim w 2011 r. wynoszą 1,732 tys. zł, natomiast nakłady na jednego ubezpieczonego w 2012 r. wyliczone według poprzedniego algorytmu, mogłyby stanowić 1,888 tys. zł. Tymczasem, jak informuje UMWM, z prezentacji Centrali NFZ wynika, że będzie to zaledwie - 1,659 tys. zł.

- Zatem, gdyby algorytm nie został zmieniony, w przyszłym roku Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ otrzymałby 9,6 mld zł. W związku ze zmianą algorytmu plan na rok 2012 wynosi 8,5 mld zł. Tym samym strata dla Mazowsza to niemal 1 mld zł - mówi Marta Milewska.

Adam Struzik zwraca także uwagę na fakt, że projekt budżetu państwa na 2012 r. przekazany do uzgodnień międzyresortowych zawiera niekorzystne dla Mazowsza rozwiązania. Województwo zostanie pozbawione ulgi, którą wywalczyło sobie w br. - subwencja wyrównawcza będzie naliczana według zasad obowiązujących w 2010 r. - w ten sposób region odda w przyszłym roku na rzecz innych województw ponad 658 mln zł. Będzie to o 30 mln zł więcej niż w b.r.

Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreślał, że pieniądze, które wypływają z kasy województwa mogłyby zostać przeznaczone między innymi na oddłużanie przekształcanych placówek ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum