Mazowieckie: marszałek walczy o kontrakt dla szpitala

Autor: UMWM/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2018 10:10

Za miesiąc kończy się kontrakt z NFZ na leczenie w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum Attis w Warszawie, Fundusz nie przekazał jednak informacji, czy przedłuży finansowanie dla placówki. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zaapelował do ministra zdrowia i dyrekcji NFZ o pilne zabezpieczenie niezbędnych świadczeń.

Marszałek zaapelował do NFZ o pilne zabezpieczenie niezbędnych świadczeń Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

-  Attis od ok. 50 lat hospitalizuje pacjentów z całego Mazowsza. Dotychczas szpital mógł wiele z tych specjalistycznych świadczeń realizować w ramach NFZ. Obecnie nie mamy żadnej informacji co będzie dalej - mówi mówi marszałek Adam Struzik.

Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy Attis Sp. z o.o. dysponuje 148 łóżkami i wykonuje rocznie ok. 9 tys. hospitalizacji. Obecnie ma kontrakt z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na leczenie szpitalne w zakresie chorób wewnętrznych, kardiologii, chirurgii klatki piersiowej, diabetologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ponadto w trybie chirurgii jednego dnia udzielana jest pomoc w ramach urologii, ginekologii, chirurgii ogólnej, okulistyki, otolaryngologii i chirurgii plastycznej.

Jak informuje nas Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, pomimo tak szerokiej oferty nie włączono Attisu do tzw. sieci szpitali, co postawiło placówkę w bardzo trudnej sytuacji.

Nierozwiązaną kwestią pozostaje nadal brak kontraktu NFZ na leczenie onkologiczne kobiet. We wrześniu ub.r. utworzono Zakład Onkologii Kobiet i Oddział Chirurgii Onkologicznej (koszt 7,3 mln zł, z czego prawie 6 mln zł pochodziło z budżetu województwa) jako odpowiedź na liczne zachorowania na nowotwory piersi, macicy, szyjki macicy, jajnika, ale też płuc. Oddział tworzony był we współpracy z Federacją Stowarzyszeń Amazonki. Minister zdrowia wyraził pozytywną opinię o celowości takiej inwestycji.

Zakład Onkologii Kobiet został również pozytywnie oceniony przez konsultantów w dziedzinie onkologii - krajowego i wojewódzkiego oraz przez Polską Unię Onkologii, która rekomendowała funkcjonowanie takiego zakładu i zawarcie umowy z NFZ.

Szpital wdraża projekt kompleksowej zindywidualizowanej opieki onkologicznej dla kobiet, nad którym patronat honorowy objął m.in. minister zdrowia. Niestety, mimo tylu pozytywnych opinii nowoczesne zaplecze ambulatoryjne, diagnostyczne, a także zespół specjalistów i rehabilitantów nie są dostępne dla pacjentek, ponieważ NFZ - mimo licznych starań dyrekcji szpitala i zarządu województwa - nie udzielił kontraktu w tym zakresie.

Stanowisko w tej sprawie przyjęli też 30 stycznia br. radni dzielnicy Wola (Attis zlokalizowany jest na jej terenie), którzy z myślą o mieszkańcach oczekują odpowiedniego kontraktowania ze strony NFZ. Brak funduszy może spowodować, że szpital nie zapewni bezpłatnych świadczeń uprawnionym pacjentom, a to nie tylko ograniczy wielu mieszkańcom Mazowsza dostęp do profesjonalnej i kompleksowej pomocy medycznej, ale też zwiększy kolejki w innych placówkach, do których będą musieli zwrócić się pacjenci.

Kolejny głos w tej sprawie - pismo marszałka Adama Struzika do dyrektora mazowieckiego NFZ - został właśnie wysłany.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum