Mazowieckie: mają mniej za leczenie dzieci niż przed wprowadzeniem JGP

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 października 2008 10:07

Od lipca szpitale rozliczają się z NFZ w systemie Jednorodnych Grup Pacjentów. Dlatego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymuje ponad 30-proc. mniej pieniędzy od Funduszu niż w 2000 roku.

W nowym systemie rozliczania każda z leczonych osób klasyfikowana jest do jednej z ponad 400 grup chorych, w zależności od wieku, płci czy też schorzenia. Szpitale obawiały się przejście na nowy system i w niektórych przypadkach okazało się, że słusznie. Na zmianie straciła pediatria i chirurgia dziecięca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

– Z naszych wyliczeń wynika, że za leczenie jednego dziecka mamy płacone mniej niż w 2000 r. Wtedy dostawaliśmy 1,7 tys. zł, teraz za jedno dziecko leczone w lipcu NFZ zapłacił nam 1 008 zł – mówi Luiza Staszewska, dyrektorka WSS. – A przecież ceny idą w górę. Poza tym mali pacjenci wymagają np. liczniejszej obsługi, dziecka nie zostawi się przecież samego.

Podobny problem mają także inne szpitale w woj. mazowieckim. Dlatego wczoraj w Warszawie spotkali się przedstawiciele placówek należących do Związku Pracodawców Szpitali Samorządowych Województwa Mazowieckiego i rozmawiali m.in. o sytuacji na tych oddziałach.

– Ustaliśmy, że wspólnie, jako związek, wyślemy pismo w tej sprawie do NFZ i zobaczymy, co będzie dalej – opowiada Luiza Staszewska.

Inaczej jest w miejskim Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Tam - jak informuje Tadeusz Kalbarczyk, zastępca dyrektora do spraw medycznych - finansowanie pediatrii jest na podobnym poziomie, jak w poprzednich miesiącach.

– Nie wiem, skąd różnice w wojewódzkim szpitalu, u nas ich nie widać, może zależy to od sposobu rozliczania? Trudno mi powiedzieć - mówi Kalbarczyk.

Według niego lipiec nie jest dobrym miesiącem do analiz, bo to okres wakacyjny.

– Potrzeba kilku miesięcy, żeby coś pewnego powiedzieć – uważa Kalbarczyk. – Rozliczenie z NFZ jest jak gra w szachy: albo wygramy, albo przegramy. Przyznam, że postanowiłem wejść ludziom na ambicję i mówiłem, że albo jesteśmy dobrzy i się rozliczymy jak trzeba, albo będziemy chodzić i płakać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum