KR/Rynek Zdrowia | 10-10-2011 09:59

Mazowieckie: będzie wspólny zakup energii dla marszałkowskich szpitali, będą oszczędności

Wspólny zakup prądu dla 16 marszałkowski szpitali przez Mazowiecką Agencję Energetyczną, da szansę na obniżenie kosztów o kilkanaście procent i lepsze warunki dostaw.

Przetarg nieograniczony na zakup energii elektrycznej dla marszałkowskich szpitali został ogłoszony 30 sierpnia br. Termin składania ofert upływa w poniedziałek (10 października).

Jak już pisaliśmy, mazowieckie szpitale dzięki wspólnym zakupom mogą uzyskać obniżkę ceny energii elektrycznej sięgającą 14 proc. Skonsolidowany zakup, jako sposób na obniżenie kosztów, jest z powodzeniem stosowany w Europie Zachodniej. Organizatorem zakupu jest Mazowiecka Agencja Energetyczna, której udziałowcem jest samorząd województwa mazowieckiego.

Do grupy zakupowej wybrano 16 szpitali, charakteryzujących się największym zużyciem energii elektrycznej i mogących zmienić sprzedawcę energii. Należą do nich szpitale w Płocku, Radomiu, Warszawie (Międzyleski, Bródnowski, Zakaźny, Dziecięcy im. prof. J. Bogdanowicza), Pruszkowie, Rudce, Otwocku, Zagórzu, Ostrołęce, Garwolinie.

Jak przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, samorząd planuje utworzenie także innych grup zakupowych w ramach służby zdrowia.

- Obecnie sprawdzamy, jakie są możliwości i ewentualne korzyści z stworzenia takiej wspólnej platformy zakupowej także dla zakupu leków, sprzętu medycznego oraz materiałów opatrunkowych. Sądzę, że wkrótce i na tym polu będziemy mogli mówić o konkretnych działaniach - mówi Strzałkowski. 

Idea tworzenia platformy zakupowej wzbudza zainteresowanie także i innych samorządów. Np. samorząd województwa wielkopolskiego już kilka miesięcy temu powołał spółkę, która ma pomóc szpitalom w hurtowych zakupach - m.in. leków i sprzętu medycznego. Podobna spółka celowa, zajmująca się głównie realizacją inwestycji w marszałkowskich placówkach, działa już w województwie kujawsko-pomorskim.