Mazowieckie: apel o zmianę algorytmu podziału środków NFZ

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2012 15:20

Należy zwiększyć finansowanie Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i umożliwić skuteczną egzekucję należności między oddziałami NFZ w kraju - apeluje Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS) przy wojewodzie mazowieckim.

Jak informuje Urząd Wojewódzki, ze świadczeń zdrowotnych na Mazowszu korzysta ogromna rzesza pacjentów zarejestrowanych w innych oddziałach NFZ, które mazowieckiemu są winne ponad 20 mln zł. Dodatkowo, nowy algorytm podziału środków NFZ spowodował, że Mazowsze będzie miało 417 mln zł mniej środków na leczenie, niż w roku ubiegłym.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki zwraca uwagę na fakt, że na Mazowszu działa wiele wyspecjalizowanych szpitali, które poziomem usług zdrowotnych przyciągają pacjentów z całej Polski. Ponadto w aglomeracji stołecznej na stałe mieszka i pracuje też wiele osób zameldowanych w innych województwach (szacunkowo około 1 mln osób).

Według Urzędu, za ich leczenie mazowiecki oddział NFZ powinien otrzymać zwrot środków od swoich wojewódzkich odpowiedników, jednak ich nie otrzymał. Co więcej, jak wskazuje urząd, przepisy nie przewidują możliwości ich odzyskania, nawet na drodze sądowej.

W związku z tą sytuacją oraz w związku ze zmniejszeniem środków przekazanych do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o 416 mln zł, oddział już ma problemy z bieżącym finansowaniem świadczeń ponadlimitowych.

Czytaj. Mazowiecki OW NFZ: kto zapłaci za migrację pacjentów?

- Nastąpiło pogorszenie sytuacji finansowej mazowieckich szpitali. W trosce o dobro pacjentów apelujemy do Ministerstwa Zdrowia i posłów o zmianę algorytmu naliczania podziału środków między oddziały NFZ i wprowadzenie skutecznego mechanizmu rozliczeń między nimi - powiedziała Longina Kaczmarska, przewodnicząca Zespołu ds. Ochrony Zdrowia WKDS w Warszawie.

- W naszej ocenie obecny algorytm jest niezgodny z art. 118 ust. 4 ustawy  o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - oświadczyła Longina Kaczmarska.

Przyjęte na piątkowym (2 marca) posiedzeniu stanowisko mazowieckiej WKDS przedstawione będzie (w formie opinii) m.in.: przewodniczącemu Sejmowej komisji zdrowia, prezesowi NFZ, ministrowi zdrowia oraz organom założycielskim mazowieckich szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum