Mazowieckie: PFRON przekaże 30,6 mln zł na wsparcie niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 16:16

PFRON przekaże 30,6 mln zł dla organizacji pozarządowych w ramach konkursu na projekty wspierające osoby z niepełnosprawnościami - powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podczas konferencji "Koalicja na rzecz niepełnosprawnych".

Mazowieckie: PFRON przekaże 30,6 mln zł na wsparcie niepełnosprawnych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Krajowa konferencja "Koalicja na rzecz niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi" odbyła się w środę, 8 maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Marąg powiedziała, że celem konferencji jest stworzenie szerokiej koalicji na rzecz osób z niepełnosprawnościami. - To ważna inicjatywa mająca na celu wsparcie rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych - wyjaśniła.

Dodała, że w 2019 r. z pieniędzy PFRON w ramach zadań zlecanych zrealizowane zostaną 74 projekty z woj. mazowieckiego na łączną kwotę 30,6 mln zł. Skorzysta z nich ponad 12 tys. osób z niepełnosprawnościami. Ponadto - jak podkreśliła - z pieniędzy przekazywanych do samorządów organizacje pozarządowe otrzymają ponad 40 mln zł m.in. na prowadzenie terapii zajęciowej.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślił, że PFRON, urząd wojewody, urzędy samorządowe, w tym powiatowe i gminne, mają jeden cel - tak zorganizować współpracę, żeby dotrzeć i pomóc do maksymalnie dużej liczby osób potrzebujących. Poinformował, że na Mazowszu z aktywizacji zawodowej korzysta 18 tys. osób. - W innych formach jest to od kilku do kilkunastu tysięcy. Oprócz tego są osoby, które na co dzień korzystają z programów pomocowych - dodał Sipiera.

Wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 r. istnieje Fundusz Solidarnościowy mający pieniądze dla niepełnosprawnych. Podał, że w tym roku będzie to ponad 100 mln zł, a może więcej. Ponadto kwota ta z roku na rok będzie się zwiększać.

Zastrzegł, że dla niego najważniejsze jest skoordynowanie tej pomocy na Mazowszu dzięki współpracy i wymianie informacji między instytucjami rządowymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi. - Współpraca, porozumienie, działanie (...). A nie kłótnie, mówienie, że nic się nie robi, bo naprawdę robi się coraz więcej - ocenił.

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz poinformował, że wojewoda realizuje wiele programów rządowych wspierających niepełnosprawnych. Są to m.in. programy "Opieka wytchnieniowa", "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" i "Za życiem".

Dodał, że na w woj. mazowieckim działa 80 zakładów pracy chronionej. Na koniec 2018 r. zatrudniały one 17,7 tys. osób. W dziewięciu zakładach aktywności zawodowej pracuje ok. 250 osób.

Kolejne konferencje z cyklu "Koalicja na rzecz niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi" odbędą się 9 maja w Lublinie, Szczecinie i Gdańsku, a także 10 maja w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Olsztynie i w Katowicach. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Zielonej Górze, Kielcach, Rzeszowie i we Wrocławiu.

 Iwona Żurek

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum