PAP/Rynek Zdrowia | 21-01-2011 16:33

Mazowieckie: NFZ nadal nie podpisał kontraktów z częścią lekarzy rodzinnych

NFZ nie podpisał kontraktów ze 170 przychodniami lekarzy rodzinnych na Mazowszu, zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim - poinformował prezes Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Wojciech Pacholicki.

Sprawa dotyczy około miliona pacjentów z woj. mazowieckiego leczących się w 170 przychodniach w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce i okolicach Płocka. I to właśnie oni – zdaniem Pacholickiego – najbardziej ucierpią, jeśli umowy z NFZ nie zostaną podpisane do końca stycznia.

– Z powodu braku zabezpieczenia finansowego, lekarze rodzinni będą zmuszeni pisać pacjentom leki z pełną odpłatnością. Nie będą także mogli wystawiać skierowań do specjalistów lub na leczenie szpitalne – powiedział prezes Porozumienia.

Wojciech Pacholicki wyjaśnił, że obecnie przychodnie wydają pieniądze, które otrzymały z NFZ za pracę w grudniu. – Jeśli do końca stycznia nie podpiszemy kolejnej umowy, to w lutym nie będzie z czego zapłacić za badania, czy wypłacić wynagrodzenia dla pracowników.

Za brak kontraktów lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego obwiniają dyrekcję mazowieckiego oddziału NFZ. W liście skierowanym do mediów napisali, że mazowiecki oddział NFZp { margin-bottom: 0.21cm; } „wykazuje ogromną inercję i niechęć do podpisania umów z lekarzami rodzinnymi na Mazowszu”.

Uważają też, taka sytuacja jest „swoistym rewanżem na niepokornych” (tj. należących do Porozumienia Zielonogórskiego lekarzach rodzinnych).

Narodowy Fundusz Zdrowia nie chciał komentować zarzutów lekarzy. Jak powiedziała PAP rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ Wanda Pawłowicz, Fundusz musi mieć czas na przygotowanie odpowiedzi na list od lekarzy.