Mazowieckie: Falck stanie do konkursów na ratownictwo medyczne?
Jeszcze w marcu NFZ ma ogłosić konkurs na ratownictwo medyczne na Mazowszu. Publiczne stacje pogotowia obawiają się straty kontraktu na rzecz prywatnego gracza.

Wanda Pawłowicz, rzeczniczka Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyznaje, że konkurs na ratownictwo medyczne dla całego województwa zostanie ogłoszony jeszcze w marcu - informuje portal Gazeta.pl.
Jest to związane z nowym planem ratownictwa medycznego dla Mazowsza, zgodnie z którym zmniejszy się liczba rejonów operacyjnych z dyspozytorniami - z dotychczasowych 29 utworzonych będzie 6. Plan musi zatwierdzić minister zdrowia. Dokument wejdzie w życie 1 lipca i będzie obowiązywał przez trzy lata.
Ireneusz Weryk, dyrektor ds. ratownictwa w Falck nie potwierdza, ale i nie zaprzecza, że firma przystąpi do konkursu. Przyznaje, jednocześnie, że Falck analizuje rejony operacyjne i różne aspekty poszerzenia usług na Mazowszu. Dodaje, że w ostatnim konkursie w tym województwie firma startowała w pięciu czy sześciu rejonach, a kontrakt zdobyła tylko w dwóch (w Mławie i Nowym Dworze Mazowieckim).
Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku obawia się konkrencji ze strony prywatnej firmy. Według niej wejście Falck na płocki rynek pozbawi pracy 400 osób zatrudnionych w tej chwili w pogotowiu (około połowa z nich jest na etacie).
Przypomnijmy, że w zeszłym roku firma Falck w konkursach na ratownictwo medyczne w województwie opolskim wygrała w trzech z siedmiu rejonów operacyjnych. Takie rozstrzygnięcia wzbudziły liczne protesty miejscowych lecznic, które dotąd świadczyły te usługi.
Po sześciu miesiącach okazało się, że część załogi Brzeskiego Centrum Medycznego znalazła zatrudnienie w NZOZ Falck. Dyrektor szpitala ocenia współpracę z prywatną firmą jako poprawną. Miejscowi radni podkreślają jednak, że lecznica na przegranym kontrakcie straciła kilka milionów złotych.
O stratach mówi też przedstawiciel SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Przychód z kontraktu na ratownictwo wynosił tam rocznie około 4,8 mln zł, co w ciągu trzech lat (na taki okres jest podpisana umowa) daje kwotę 14,4 mln zł. Szpital ma nadzieję, że w przyszłości uda się mu odzyskać kontrakt.
Dyrektorzy Brzeskiego Centrum Medycznego, SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźle i ZOZ Olesno - placówek, które do połowy 2011 r. świadczyły te usługi - odwoływali się od wyników konkursu. Ich uwagi nie zostały uwzględnione.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)