×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowieckie: Falck stanie do konkursów na ratownictwo medyczne?

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia14 marca 2012 17:42

Jeszcze w marcu NFZ ma ogłosić konkurs na ratownictwo medyczne na Mazowszu. Publiczne stacje pogotowia obawiają się straty kontraktu na rzecz prywatnego gracza.

Mazowieckie: Falck stanie do konkursów na ratownictwo medyczne?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wanda Pawłowicz, rzeczniczka Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyznaje, że konkurs na ratownictwo medyczne dla całego województwa zostanie ogłoszony jeszcze w marcu - informuje portal Gazeta.pl.

Jest to związane z nowym planem ratownictwa medycznego dla Mazowsza, zgodnie z którym zmniejszy się liczba rejonów operacyjnych z dyspozytorniami - z dotychczasowych 29 utworzonych będzie 6. Plan musi zatwierdzić minister zdrowia. Dokument wejdzie w życie 1 lipca i będzie obowiązywał przez trzy lata.

Ireneusz Weryk, dyrektor ds. ratownictwa w Falck nie potwierdza, ale i nie zaprzecza, że firma przystąpi do konkursu. Przyznaje, jednocześnie, że Falck analizuje rejony operacyjne i różne aspekty poszerzenia usług na Mazowszu. Dodaje, że w ostatnim konkursie w tym województwie firma startowała w pięciu czy sześciu rejonach, a kontrakt zdobyła tylko w dwóch (w Mławie i Nowym Dworze Mazowieckim).

Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku obawia się konkrencji ze strony prywatnej firmy. Według niej wejście Falck na płocki rynek pozbawi pracy 400 osób zatrudnionych w tej chwili w pogotowiu (około połowa z nich jest na etacie).

Przypomnijmy, że w zeszłym roku firma Falck w konkursach na ratownictwo medyczne w województwie opolskim wygrała w trzech z siedmiu rejonów operacyjnych. Takie rozstrzygnięcia wzbudziły liczne protesty miejscowych lecznic, które dotąd świadczyły te usługi.

Po sześciu miesiącach okazało się, że część załogi Brzeskiego Centrum Medycznego znalazła zatrudnienie w NZOZ Falck. Dyrektor szpitala ocenia współpracę z prywatną firmą jako poprawną. Miejscowi radni podkreślają jednak, że lecznica na przegranym kontrakcie straciła kilka milionów złotych.

O stratach mówi też przedstawiciel SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Przychód z kontraktu na ratownictwo wynosił tam rocznie około 4,8 mln zł, co w ciągu trzech lat (na taki okres jest podpisana umowa) daje kwotę 14,4 mln zł. Szpital ma nadzieję, że w przyszłości uda się mu odzyskać kontrakt.

Dyrektorzy Brzeskiego Centrum Medycznego, SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźle i ZOZ Olesno - placówek, które do połowy 2011 r. świadczyły te usługi - odwoływali się od wyników konkursu. Ich uwagi nie zostały uwzględnione.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum