Mazowieckie: 222 mln zł za ponadlimitowe usługi medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 14:31

Ponad 222 mln zł wypłaci mazowiecki oddział NFZ placówkom medycznym w całym regionie głównie za diagnostykę i leczenie przeprowadzone ponad limit w kontrakcie z Funduszem - poinformował w czwartek (21 grudnia) dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak.

Fot. archiwum

Pieniądze pochodzą z budżetu państwa. To rozwiązanie jest możliwie dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok, która weszła w życie w połowie grudnia. Na jej mocy Narodowy Fundusz Zdrowia, co do zasady uzyskujący przychód ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, otrzymał dotację.

- Wartość tych środków przeznaczonych na działanie interwencyjne, mające na celu sfinansowanie większości świadczeń głównie szpitalnych, to jest 1 mld zł dla całej Polski. W tym, dla Mazowsza - 222 mln 649 tys. zł - powiedział dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak.

Centrala NFZ zapewniła, że pieniądze do szpitali i przychodni wpłyną w najbliższych dniach, czyli jeszcze przed końcem roku.

Nowak zwrócił uwagę, że dotacja z budżetu przyznana jest województwom w oparciu o rzeczywiste potrzeby.

- Czyli nie algorytmem podziału środków, tak jak zazwyczaj się to odbywa, jeśli chodzi o środki ze składki zdrowotnej, tylko według faktycznych potrzeb, które są odzwierciedlone wartością niesfinansowanych świadczeń. Głównie świadczeń szpitalnych - wyjaśniał.

Szef mazowieckiego NFZ podkreślił, że przyznane środki w pierwszej kolejności zostały skierowane na zawarcie ugód w postępowaniach sądowych. Chodzi o tzw. nadwykonania.

- Część tych środków została przeznaczona także na wybrane zakresy lecznictwa szpitalnego w 2017 r. Są to świadczenia głównie ratujące życie. Świadczenia, na których realizację pacjent nie był w stanie czekać tj. oddział intensywnej terapii, onkologia, udary, świadczenia wysoko specjalistyczne, czy specjalistyczne oddziały dziecięce - dodał.

Jak podkreślił, wartość niesfinansowanych świadczeń w latach 2007-2016 w woj. mazowieckim wynosiła ponad pół miliarda zł.

- To są te świadczenia, których nie byliśmy w stanie sfinansować z planu finansowego w poszczególnych latach poprzez zapłatę za nadwykonania, podnoszenie wartości kontraktu, czy poprzez zawieranie ugód za poprzednie lata - wyjaśniał.

Zwrócił uwagę, że największy problem z niesfinansowanymi świadczeniami był w roku 2012 r.

- Było to 150 mln zł. Lepiej wyglądało to w roku 2013, najlepiej w roku 2015, co nie znaczy, że tych niesfinansowanych świadczeń nie było - podkreślił szef mazowieckiego NFZ.

Dodał, że najwięcej niesfinansowanych świadczeń, powyżej limitu, dotyczyło lecznictwa szpitalnego - ogółem ponad 300 mln zł.

Nowak zwrócił uwagę, że NFZ, w ramach przyznanych środków, zaproponował ugody do 271 umów, z czego przyjęto 260.

- To jest ogromny wysiłek organizacyjny. Jesteśmy największym województwem w kraju, w związku z tym tych umów jest więcej. Mazowsze jest tym województwem, gdzie te potrzeby finansowe są bardzo duże od wielu lat - powiedział.

Zaznaczył, że dzięki przyznanym środków spadła liczba sporów sądowych między NFZ a szpitalami z 79 do 23. Dodał, że środki z budżetu poprawiają płynność finansową szpitali.

Zgodziła się z nim dyrektora Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie Anna Łukasik.

- Te środki, które otrzymaliśmy, stanowią dla nas wartość dodaną. Z tego względu, że koszty już ponieśliśmy w 2012 r., one zostały już zaksięgowane. Szpital tak, czy tak, poradził sobie finansowo. Dzisiaj te środki pozwolą nam na zakup nowego sprzętu diagnostycznego. To są dodatkowe środki, które możemy wykorzystać, aby poprawić jakość udzielonych świadczeń zdrowotnych - powiedziała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum