Mazowiecki OW NFZ o migracji pacjentów: oddziały Funduszu są nam winne 54 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2012 16:21

Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia nie zapłaciły nam 54 mln zł za leczenie swoich pacjentów w 2011 r. - poinformowała w poniedziałek (30 stycznia) Barbara Misińska, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dodała, że jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, warszawskie szpitale nie otrzymają zwrotu kosztów leczenia chorych spoza Mazowsza.

Chodzi o tzw. migrację pacjentów, czyli korzystanie ze świadczeń poza miejscem zameldowania. Chorzy mający problem z dostępem do specjalistycznego leczenia w swoich miejscowościach często udają się do renomowanych szpitali klinicznych - np. na Mazowszu i na Śląsku.

- Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu notorycznie nie płacą za leczenie swoich pacjentów w Warszawie. Taka sytuacja jest niedopuszczalna: muszą zabezpieczyć środki na migrację pacjentów, którzy, zgodnie z ustawą, mają prawo wyboru miejsca leczenia - przypomniała dyrektor Misińska.

- Do Warszawy przyjeżdżają osoby, które nie mają możliwości skorzystania ze specjalistycznego leczenia w pobliżu miejsca zamieszkania. Chodzi np. o chemię niestandardową lub programy terapeutyczne. Korzystają z leczenia np. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW, w Instytucie Onkologii lub w Wojskowym Instytucie Medycznym - dodała.

Barbara Misińska zwróciła uwagę, iż fakt, że dyrektorzy innych oddziałów wojewódzkich nie płacą Mazowieckiemu OW NFZ za leczenie swoich pacjentów powoduje, że zaczyna brakować środków na finansowanie świadczeń w województwie. 

Mazowieckiemu OW NFZ winne są pieniądze oddziały: lubelski, podlaski, kujawsko-pomorski, warmińsko-mazurski, łódzki, pomorski, wielkopolski oraz lubuski. Chodzi o leczenie szpitalne, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opiekę paliatywną i hospicyjną, leczenie stomatologiczne oraz profilaktyczne programy zdrowotne.

Zobowiązania innych województw wobec Mazowieckiego OW NFZ za 2010 r. pokrył prezes NFZ, natomiast kwota 117 mln zł z 2009 r., do tej pory nie została zapłacona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum