Mazowiecki NFZ: dodatkowe środki na leczenie - 84 mln zł dla szpitali

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 14:10

W odpowiedzi na rosnące koszty udzielania świadczeń, w szczególności związanych z wynagrodzeniami personelu, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, NFZ dokonał zmiany wycen w zakresach leczenia szpitalnego - chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Dotyczy to ok. 300 z 667 grup z katalogu JGP i obejmuje blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale.

Mazowiecki NFZ: dodatkowe środki na leczenie - 84 mln zł dla szpitali
Budżety mazowieckich szpitali według wstępnych szacunków zostana zasilone kwotą ponad 84 mln zł. Fot. Archiwum

Dodatkowo od stycznia br. wprowadzono współczynnik 1,2 dla podstawowych zabiegów chirurgicznych wykonywanych przez szpitale I i II poziomu PSZ, np. operacje przepuklin, żylaków, wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego - czytamy w komunikacie nadesłanym do redakcji. 

Jak informuje Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, zmiany te są uwzględniane w wyliczanym ryczałcie na 2019 rok. Przyczyni się to do poprawy sytuacji finansowej mazowieckich szpitali, zasilając ich budżety według wstępnych szacunków kwotą ponad 84 mln zł (w skali kraju ponad 680 mln zł).

Ponad 220 mln zł (w skali kraju) zarezerwowano na skrócenie kolejek, poprawę dostępności do świadczeń kosztochłonnej diagnostyki - tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM), operacji usunięcia zaćmy.

Wymienione procedury są od 1 kwietnia finansowane bezlimitowo, zgodnie z rzeczywistą liczbą wykonanych badań i zabiegów. Pozwoli to na zmniejszenie liczby osób oczekujących na udzielenie świadczeń, a tym samym skrócenie czasu oczekiwania. Zarządzenia gwarantują zwiększenie kontraktów placówek opieki zdrowotnej raz na kwartał, adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń. Zarządzenie będzie obowiązywało od 1 kwietnia br. Poprawi to również w sposób znaczący kondycję finansową placówek medycznych.

Mazowiecki OW NFZ prowadzi na bieżąco monitoring. W przypadku tomografii komputerowej odnotowano wyraźny wzrost liczby wykonanych badań. W I kwartale bieżącego roku wykonano średnio 1715 badań tygodniowo, w pierwszym tygodniu kwietnia - 3178. W przypadku rezonansu magnetycznego w I kwartale bieżącego roku wykonano średnio 1180 badań, w pierwszym tygodniu kwietnia – 2067. W przypadku zaćmy w I kwartale bieżącego roku wykonywano średnio 300 zabiegów tygodniowo, w pierwszym tygodniu kwietnia - 886.

Ponadto placówki województwa mazowieckiego otrzymają dodatkowo ok. 35 mln zł na zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego; około 9 mln zł na pilotaż trombektomii mechanicznej; ok. 4 mln zł na pilotaż kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca oraz ponad 25 mln zł na nowe programy lekowe, m.in. dotyczące rdzeniowego zaniku mięśni, przewlekłej białaczki limfocytowej.

W I kwartale br. mazowiecki NFZ rozliczył tzw. nadwykonania za 2018 rok, przekazując do placówek opieki zdrowotnej ponad 684 mln zł, w tym 522 mln zł na świadczenia realizowane w szpitalach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum