Mazowiecki NFZ: Nie namawialiśmy do łamania prawa

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2009 06:40

Informacja o trudnościach dotyczących rozliczeń z niektórymi oddziałami Funduszu nie ma nic wspólnego z namawianiem mazowieckich szpitali do nieprzyjmowania pacjentów z regionów, które zalegają nam z płatnościami - przekonuje mazowiecki NFZ.

Mazowiecki NFZ: Nie namawialiśmy do łamania prawa
Pacjenci mają prawo swobody wyboru miejsca, w którym chcą się leczyć

Przypomnijmy, że Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ poinformował o problemach z rozliczaniem leczących się w tym województwie pacjentów z: Łódzkiego, Podlaskiego i Podkarpackiego. Z danych MOW NFZ wynika, że Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ ma wobec niego zaległości z poprzednich miesięcy br. w wysokości około 1 mln zł, Podkarpacki OW NFZ - 866 tys. zł. Podlaski OW NFZ właśnie zapłacił wszystko, co winien był mazowieckiemu oddziałowi za swoich pacjentów za leczenie od stycznia do sierpnia włącznie.

Wanda Pawłowicz, rzecznik MOW NFZ podkreśla, że informacja o trudnościach z rozliczeniami nie ma nic wspólnego z namawianiem mazowieckich szpitali do nieprzyjmowania pacjentów z regionów zalegających z płatnościami. Zwraca uwagę, że ze wspomnianych oddziałów popłynęła informacja o braku środków na regulowanie zobowiązań wobec Mazowsza.

Rzecznik dodaje, że MOW NFZ sam ma poważne problemy: w przyszłorocznym budżecie oddziału zabraknie blisko 500 mln zł na świadczenia zdrowotne.

– Warto także przypomnieć, że z rezerwy podzielonej przez Centralę Funduszu w wysokości 516 mln zł Podkarpacki OW NFZ dostał 50 mln zł,  Podlaski 18 mln zł, a Łódzki 30 mln zł – dodaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz. – Mają zatem do dyspozycji środki na uregulowanie swoich zobowiązań.

Kto i ile winien jest Mazowszu
Rzecznik informuje także, że za wrzesień br. oddziały Funduszu z innych województw w całej Polsce winne są Mazowieckimu OW NFZ około 24 mln zł, w tym Łódzki 5,6 mln zł, Podkarpacki 1,4 mln zł i Podlaski 2,9 mln zł.

– Nic nie jesteśmy winni: za pierwsze osiem miesięcy uregulowaliśmy należności w całości, a faktura z MOW NFZ za wrzesień nie została jeszcze złożona, więc nie mogliśmy jej zapłacić – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego OW NFZ.

– Owszem, rachunek za wrzesień został wysłany 28 października – odpowiada Wanda Pawłowicz.

Obowiązuje swobodny wybór
Zdaniem rzecznika Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ informacja o trudnościach z rozliczeniami nie ma nic wspólnego z namawianiem mazowieckich szpitali do nieprzyjmowania pacjentów z regionów zalegających z płatnościami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum