Marszałkowskie szpitale na Podlasiu - co wynika z przymiarek do sieci?

Autor: UMWP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2017 19:57

Spośród trzech szpitali wojewódzkich tylko szpital w Łomży kwalifikuje się wg kryteriów do najwyższego III poziomu zabezpieczania świadczeń opieki zdrowotnej - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Marszałkowskie szpitale na Podlasiu - co wynika z przymiarek do sieci?
Niepokój zarządu województwa budzi też propozycja Ministerstwa Zdrowia by dokonywać budżetowania szpitali w oparciu o finansowanie z 2015 r. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Do sieci szpitali mają trafić wszystkie 3  szpitale wojewódzkie, ale proponowane zmiany związane z wprowadzeniem sieci szpitali mogą znacząco wpłynąć na finansowanie tych lecznic - sądzi zarząd województwa.

- Chcemy, żeby dalej świadczenia zdrowotne gwarantowały odpowiednią jakość, ale też niepokoimy się, że poziom finansowania opieki zdrowotnej może być obniżony. Od wielu lat staramy się inwestować w szpitale i nasze placówki opieki zdrowotnej. W ostatnich latach było to 230 mln zł. Standard w niektórych z nich jest już bardzo wysoki, ale żeby to utrzymać, finansowanie nie może być obniżone - mówił w piątek (10 marca), podczas konferencji prasowej, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Jak zauważa portal .bialystokonline.pl  2 z 3 wojewódzkich szpitali na Podlasiu nie dostały się do poziomu III sieci szpitali. Jedynym, któremu się to udało jest Szpital Wojewódzki w Łomży.

- W ostatnich dniach wzrasta nasza niepewność co do tego jak szpitale będą finansowane, czy będziemy mogli sobie pozwolić na kolejne inwestycje, czy nie zmienią się przepisy zanim inwestycje dokończymy. Jeśli trzeba będzie pokryć wynik ujemny szpitali, to nie będzie pieniędzy na inwestycje - wymieniał wątpliwości odpowiadający za ochronę zdrowia wicemarszałek Podlasia, Bogdan Dyjuk.

- Pamiętamy jak wysoki poziom świadczeń możemy zagwarantować w nowych oddziałach ginekologii, noworodków i neonatologii. Tymczasem agencja taryfikacji zaproponowała niższe o 27 do 60 proc. stawki wyceny procedur medycznych w neonatologii właśnie - dodał marszałek Dyjuk.

Niepokój zarządu województwa budzi też propozycja Ministerstwa Zdrowia by dokonywać budżetowania szpitali w oparciu o finansowanie z 2015 r. W przypadku podlaskich szpitali 2016 r. był lepszy pod względem finansowania o 7-10 mln zł niż 2015 r. (w sumie trzy szpitale wojewódzkie), natomiast 2017 rok raczej zostanie zamknięty wynikiem ujemnym - podaje UM na swojej stronie internetowej.

Więcej: wrotapodlasia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum