Marszałek województwa przejmie szpital w Grudziądzu?

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 29 września 2020 10:04

W poniedziałek, 28 września podczas sesji radnych sejmiku wojewódzkiego zapadła decyzja umożliwiająca przejęcia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu przez województwo. Nie jest to jeszcze stanowisko gwarantujące przejście szpitala pod zarząd województwa, jednak daje nadzieję miastu na wsparcie w zmaganiach z długami lecznicy.

Marszałek województwa przejmie szpital w Grudziądzu?
Wladze Grudziądza zabiegają o środki z budżetu państwa na oddłużenie szpitala oraz o pożyczkę w wysokości 250 mln złotych na jej restrukturyzację. Fot. strona www. szpitala

"Sejmik biorąc pod uwagę regionalny charakter szpitala w Grudziądzu oraz oczekiwania mieszkańców regionu utrzymania dla niego statusu publicznego zakładu opieki zdrowotnej, wyraża wolę przejęcia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego" - czytamy w stanowisku radnych.

Radni Sejmiku przewidują możliwość skorzystania z jednej z dwóch form przeprowadzenia zmiany "podmiotu tworzącego" szpital z miasta na województwo: przez połączenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej lub poprzez zmianę podmiotu tworzącego na podstawie porozumienia

Sejmik w swoim stanowisku zaznacza jednak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji oczekiwać będzie pełnych informacji o sytuacji organizacyjnej i finansowej szpitala w Grudziądzu.

Powodem przyjęcia tego stanowiska jest to, że władze Grudziądza zabiegają o środki z budżetu państwa na oddłużenie nowoczesnej i dobrze wyposażonej lecznicy, obsługującej 400 tysięcy mieszkańców regionu oraz o pożyczkę w wysokości 250 mln złotych na jej restrukturyzację.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza nie kryje zadowolenia, jak podkreśla z miejskiej placówki przystają mieszkańcy całego regionu a jego koszty funkcjonowania spoczywają niemal wyłącznie na barkach samorządu Grudziądza.

Więcej: pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum