Marszałek dolnośląski nie żałuje pieniędzy na psychiatrię

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   • 08 września 2009 20:25

W ramach regionalnego programu ochrony zdrowia psychicznego w styczniu tego roku powstał oddział psychiatryczny w Legnicy. Wkrótce otwarty zostanie nowy, 90-łóżkowy oddział w Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Kolejne powstaną w Jeleniej Górze, Kłodzku, Lubiążu i Bolesławcu.

Marszałek dolnośląski nie żałuje pieniędzy na psychiatrię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oddział psychiatryczny w Legnicy zorganizowano na piętrze jednego z budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Może przyjmować 20 pacjentów, ale potrzeby są tak duże, że regularnie leczy się tam prawie dwa razy więcej osób.

– Już kilka dni po jego otwarciu mieliśmy komplet. Obsługujemy Legnicę i okolicę miasta, w sumie około 180 tys. mieszkańców, i potrzeby są naprawdę ogromne – mówi Gazecie Wyborczej Krystyna Barcik, dyrektorka szpitala.

Rosnące zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną dostrzegł prawie dwa lata temu pełnomocnik zarządu ds. ochrony zdrowia dr Roman Szełemej. Wspólnie z dr. Jackiem Kacalakiem, szefem Szpitala Psychiatrycznego w Lubiążu, stworzyli regionalny program ochrony zdrowia psychicznego. Po roku od jego wdrożenia, przedstawili wyniki. Mówili też o najbliższych planach. Poza oddziałem w Legnicy wkrótce otwarty zostanie nowy, 90-łóżkowy oddział w Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, a następne w Jeleniej Górze i Kłodzku.

Samorząd województwa znalazł też fundusze na uruchomienie Centrum Psychiatrii Sądowej w Lubiążu oraz bardzo potrzebnego w regionie oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Bolesławcu.

W planach jest także otwarcie kilku oddziałów dziennych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze