Marszałek Polak: szpitalna spółka w Gorzowie Wlkp. - jeszcze w sierpniu

Autor: lubuskie.pl/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2013 11:55

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, poinformowała, że samorząd jest gotowy do przekształcenia szpitala: działania są już na ostatniej prostej. Nie ma zgody na przesunięcie terminu - podkreśliła.

Marszałek Polak: szpitalna spółka w Gorzowie Wlkp. - jeszcze w sierpniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Marszałek zaznaczyła jednak, że szpital nie przedstawił jeszcze wykazu zobowiązań, które są podstawą uchwały w sprawie ich przejęcia. Zarząd chce ją przyjąć na posiedzeniu w poniedziałek (19 sierpnia).

- Liczę, że wykaz zostanie przygotowany w terminie - stwierdziła marszałek. I przypomniała, że na ostatnim posiedzeniu zarządu na prośbę dyrekcji szpitala przyjęto trzeci harmonogram prac związanych z przekształceniem. - Kolejnych zmian nie będzie. To jest wersja ostateczna. 23 sierpnia chcemy złożyć wniosek o wpis spółki do KRS, a 2 września planujemy złożyć wniosek o dotację do Ministerstwa Zdrowia - mówiła marszałek.

Elżbieta Polak zwróciła też uwagę, że montaż finansowy co do zasady pozostaje ten sam: samorząd województwa chce przyjąć 120 mln zł, przy szpitalu zostaną 102 mln zł. - Wszystkie zobowiązania wymagalne zostaną przejęte przez samorząd. Od maja jesteśmy gotowi, by to zrobić. Przy szpitalu zostaną tylko zobowiązania krótkoterminowe, bieżące i należności narosłe od czerwca. Ten montaż jest bezpieczny zarówno dla szpitala jak i województwa - dodała.

Przypomnijmy, że w lutym radni województwa wyrazili zgodę na przekształcenie jednego z najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce w spółkę na mocy ustawy o działalności leczniczej. Znany jest plan działania, montaż finansowy, projekt aktu przekształcenia, a także wielkość majątku, jaka zostanie przekazana szpitalowi po przekształceniu. Wszystkie informacje są jawne i dostępne na stronie UMWL oraz w BIP. W piśmie skierowanym do urzędu 12 sierpnia br. przedstawiciele związków zawodowych działających w szpitalu twierdzą jednak, że nie mają wiedzy na temat procesu przekształcenia.

- Ostatnie nasze spotkanie w szpitalu odbyło się w dobrej atmosferze. Od tamtej pory związkowcy nie zwracali się do mnie z prośbą o udzielenie dodatkowych informacji - podkreśla marszałek Polak odpowiadając na zarzuty związków.
 
Więcej: http://lubuskie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum