Mariusz Jędrzejczak: kierowcom uregulowano czas pracy, a co z lekarzami?

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2019 10:02

W Polsce został uregulowano czas pracy kierowców dzięki tachografom przypisanym do konkretnego pojazdu. Czy w podobny sposób można ograniczyć czas pracy lekarzy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych?

Mariusz Jędrzejczak: kierowcom uregulowano czas pracy, a co z lekarzami?
Dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu; FOT. Arch

- Nie wykluczam, że być może potrzebne byłyby jakieś regulacje, musiałyby być jednak bardzo wyważone - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. Jak zaznacza, zgodnie z umową kontraktową, lekarz sam decyduje, jak długo może pracować. 

Wyjaśnia, że ewentualne przepisy w ograniczeniu czasu pracy lekarzy musiałyby być bardzo wyważone - tak, by nie ograniczały mobilności i aktywności zawodowej lekarzy.

- Tak stało się przecież w przypadku tzw. lojalek polegających na podpisywaniu (często w zamian za podwyżkę) zobowiązanie się do pracy u jednego świadczeniodawcy, który ma podpisaną umowę z NFZ. W rezultacie tej regulacji, brakuje lekarzy w szpitalach powiatowych - czytamy w rozmowie byłego dyrektora zgierskiego szpitala z serwisem prawo.pl.

Jak przypomina, Polska ma jeden najniższych wskaźników zatrudnienia lekarzy na tysiąc mieszkańców w Europie (2,3), a procesy demograficzne są nieubłagane - społeczeństwo starzeje się, w tym także sami lekarze. Jędrzejczak uważa, że z jednej strony trzeba zatrudniać nowych lekarzy, a drugiej pamiętać, że aktywność zawodowa tych w wieku emerytalnym na podstawie różnych umów (także kontraktów) sprawia , że "placówki medyczne mogą funkcjonować w miarę normalnie".

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum