Marek Wójcik: projekt noweli ustawy o działalności leczniczej proponuje złe rozwiązania

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2016 18:11

Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji i były doradca ministra zdrowia w zakresie restrukturyzacji szpitali ocenił, że w projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej najgroźniejszy jest element dotyczący możliwości kupowania usług medycznych przez samorządy.

Wójcik uważa, że pewne propozycje są niezgodne z konstytucją Fot. PTWP

Wójcik uważa, że taka możliwość jest niezgodna z konstytucją.

- Będzie różnicować obywateli - odbiorców usług medycznych - w zależności od miejsca zamieszkania czy zameldowania. Poza tym za te świadczenia zapłaciliśmy już raz w składce zdrowotnej. Niekonstytucyjność polega również na tym, że jeśli samorządy otrzymują nowe zadanie, powinny otrzymać na nie środki na nie, a tu nie ma o tym mowy - stwierdził Marek Wójcik.

W jego opinii, ważne są też niuanse, np., za jaką cenę samorząd może kupić świadczenie medyczne. Czy cena, którą płaci za nie Fundusz jest właściwa czy nie? - pytał Wójcik. Wskazał również na wątpliwości dotyczące sposobu w jaki samorządy miałyby rozliczać środki, które wydałyby na świadczenia zdrowotne.

- Wyobraźmy sobie, że samorząd stać na zakup świadczeń i udziela dotacji zakładowi opieki zdrowotnej, ale jak ją rozlicza? Będzie musiał mieć dostęp do dokumentacji medycznej - mówił Wójcik.

W jego opinii, minister zdrowia szuka w cudzej  kieszeni środków na spełnienie obietnic.

- Jako samorządy absolutnie się z tym nie zgadzamy. Menedżerom szpitali będzie to odpowiadać, bo pojawi się dodatkowe finansowanie. Obawiam się jednak, że wprowadzenie tego rozwiązania rozluźni dyscyplinę zarządzania podmiotami leczniczymi. Pojawi się hasło: idź do samorządu, tam muszą ci dopłacić. To jest rozwiązanie złe, będziemy to podkreślać na każdym kroku w procesie legislacyjnym - zaznaczał.

Jak podał, przekazał we wtorek (17 maja) ministrowi zdrowia propozycję, aby ograniczyć tę możliwość do świadczeń medycznych, które dotyczą programów polityki zdrowotnej.

- W innym wypadku rozwiązanie to zniszczy budżety jednostek samorządowych i pogorszy jakość zarządzania - podkreślał Marek Wójcik.

Odniósł się też do kwestii traktowania podmiotów prywatnych jako gorszych.

- Obecnie gdy samorząd ma stratę, może przekształcić SPZOZ. Może przejąć całość, część lub zero zobowiązań. Po wejściu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej - nie ma już przekształcania. Musi spłacić stratę w całości albo zlikwidować SPZOZ - wskazywał.

- Dla większości samorządów to będzie klęska. Wprowadza się też w tej regulacji przywilej tworzenia nowych SPZOZ-ów, co będzie wyglądało tak, że będą likwidowane jedne, a na bazie ich majątku i pracowników będą tworzone nowe. A nie o to przecież chodzi - mówił ekspert.

Poruszył też kwestię braku możliwości wypłaty dywidendy i zbywania udziałów.

- To ograniczenie swobody działalności gospodarczej, które nie znajduje  uzasadnienia - podkreślał Wójcik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum