Marek Balicki negatywnie o podwójnym finansowaniu szpitali

Autor: Super Express/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2016 10:22

Marek Balicki, kierownik Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie w rozmowie z Super Expressem ocenia, że pomysł ministra zdrowia dotyczący podwójnego finansowania w ochronie zdrowia jest nietrafiony.

Marek Balicki negatywnie o podwójnym finansowaniu. Fot. PTWP

Balickiemu nie spodobała się propozycja ministra Konstantego Radziwiłła, aby szpitale samorządowe przeszły na budżet lokalny. W jego ocenie oznaczać by to mogło coś w rodzaju rejonizacji, a takie rozwiązanie nie jest dobre. Pacjent powinien mieć prawo wyboru ośrodka, w którym chce się leczyć.

Nietrafiony jest też związany z tym pomysł podwójnego finansowania ze środków publicznych tych samych zadań. Jak podkreśla Balicki, jeśli mamy NFZ, to świadczenia powinny być finansowane z NFZ. Zamiast dzielić finansowanie między NFZ i samorządy należy zwiększyć środki Funduszu, gdyż teraz ma on za mało pieniędzy, żeby się nami dobrze gospodarować.

W ocenie byłego ministra zdrowia Marka Balickiego zmiana jaką proponuje znowelizowana ustawa o działalności leczniczej. czyli wstrzymanie komercjalizacji szpitali to bardzo dobry pomysł. Jak wyjaśnia komercjalizacja w ostatnich ośmiu latach zaszła zdecydowanie za daleko. Zaczęła zagrażać funkcjonalności systemu i efektywności wydawania środków finansowych na ochronę zdrowia. Dlatego bardzo dobrze, że nowa ustawa dąży do tego, aby przywrócić prawidłowe proporcje pomiędzy lecznictwem a ekonomią.

Więcej: www.se.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum