Mapy potrzeb zdrowotnych: będą dane o kondycji finansowej szpitali. Ruszył przetarg na wybór analityków

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2019 11:31

W środę (13 listopada) Zakład Zamówień Publicznych (ZZP) przy Ministrze Zdrowia ogłosił przetarg pn. "Wybór 4 ekspertów (4 osoby) zajmujących się analizą kondycji finansowej podmiotów leczniczych i analizą kosztów pośrednich w systemie ochrony zdrowia". W ramach map potrzeb zdrowotnych ma powstać zestaw wskaźników w syntetyczny sposób opisujących kondycję finansową lecznic.

Mapy potrzeb zdrowotnych: będą dane o kondycji finansowej szpitali. Ruszył przetarg na wybór analityków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wybór analityków ma być realizowany w ramach projektu „Mapy potrzeb zdrowotnych - Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych”. ZZP szuka eksperta ds. analiz finansowych i restrukturyzacji podmiotów leczniczych, eksperta ds. benchmarkingu podmiotów leczniczych i dwóch specjalistów ds. analizy kosztów pośrednich w systemie ochrony zdrowia.

Oferty w ramach ogłoszonego przetargu można składać do 25 listopada br. do godz. 12.; ich otwarcie nastąpi tego samego dnia o godz. 13. 

Szacunkowa wartość zamówienia dla zadań jednego eksperta wynosi ok. 36,6 tys. zł. Przedmiot zamówienia w każdej części ma być będzie realizowany od daty zawarcia umowy do 8 grudnia 2020 r. Kryterium ceny to 60 pkt (na 100 możliwych).

Jak informuje "Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia", w toku prac zdecydowano o zmianie dotychczasowej metodologii tworzenia map potrzeb zdrowotnych i skupieniu się na wybranych, najistotniejszych problemach zdrowotnych.

Zadanie dedykowane analizie finansowej i benchmarkingowi podmiotów leczniczych oraz analizie kosztów pośrednich, ma na celu pozyskanie danych oraz opracowanie systemu analiz i modeli dotyczących określenia kondycji finansowej podmiotów leczniczych w Polsce, jak również wskazanie na koszty ponoszone systemowo np. w formie zasiłków chorobowych, świadczeń rentowych i świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Stanowi ono rozszerzenie analiz i uzupełnienie informacji zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych, które koncentrują się na środkach przeznaczanych na świadczenia finansowane przez NFZ.

Jak wyjaśnia MZ, zadanie zostało wyodrębnione ze względu na skalę zjawiska związanego z zadłużeniem podmiotów leczniczych w zestawieniu z szacunkami na temat wielkości środków finansowych, które są przeznaczane przez pacjentów na realizację potrzeb zdrowotnych poza publicznym systemem ochrony zdrowia.

Pozyskanie tych informacji ma w sposób istotny uzupełnić wyniki przedstawione w mapach. Produktem zadania będzie raport zawierający "zestaw wskaźników w syntetyczny sposób opisujących kondycję finansową podmiotów leczniczych w Polsce". Zostaną one pogrupowane na:

- wskaźniki struktury kosztów i przychodów,
- wskaźniki struktury aktywów i pasywów,
- wskaźniki płynności,
- wskaźniki efektywności gospodarowania aktywami,
- wskaźniki zadłużenia,
- wskaźniki rentowności,
- wskaźniki korelujące dane dot. infrastruktury medycznej z danymi finansowo-księgowymi.

Ogłoszenie o przetargu i szczegółowa dokumentacja znajdują się TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze