Mammografia: dolegliwości w obrębie piersi ma 80 proc. kobiet...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 12:53

Specjaliści oceniają, że uszczegółowienie zarządzenia dotyczącego kwalifikacji do przesiewowych badań raka piersi nie rozwiąże problemu.

Od początku stycznia do programu wykrywania raka nie kwalifikują się pacjentki z „dolegliwościami w obrębie piersi". Taki, słynny już zapis wprowadził prezes NFZ w stosownym zarządzeniu. Jednocześnie zawiera ono zapowiedź, że jeśli kobieta przyzna się w ankiecie wypełnianej przed badaniem do owych „dolegliwości", placówka nie otrzyma pieniędzy za wykonaną mammografię.

– To jest absurd. 80 proc. kobiet ma dolegliwości fizjologiczne w obrębie piersi, wynikające np. ze zmian mastopatycznych lub stosowania terapii hormonalnej  – podsumowuje dr Marek Bębenek, dolnośląski konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Jerzy Giermek, krajowy koordynator programu wykrywania raka piersi, także sprawę skomentował:

– Chciałbym poznać choć jedną kobietę, która nigdy nie czuła bólu piersi – powiedział koordynator.

Dr Grażyna Pietrzyk, chirurg onkolog z Wrocławia, nowe propozycje prezesa NFZ nazywa przekłamaniem dającym nadzieję pacjentkom.  Nie wiadomo też, kto miałby ocenić, czy ból piersi zgłaszany przez kobietę w ankiecie jest wynikiem rozwijającej się choroby nowotworowej czy też ma inne zgoła przyczyny.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum