Małopolskie: zadośćuczynienie za brak kontraktu - jak rozumieć decyzję prezesa NFZ?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 września 2011 12:33

Prezes Centrali NFZ uznał w lipcu br. racje NZOZ Osteodex - Centrum Wielospecjalistycznego Poradni Osteoporozy i Chorób Kostno-Stawowych w Nowym Sączu i nakazał Małopolskiemu OW NFZ ponowne rokowania w sprawie kontraktu w czterech zakresach chirurgii jednego dnia.

Małopolskie: zadośćuczynienie za brak kontraktu - jak rozumieć decyzję prezesa NFZ?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rokowania miały się zakończyć skutecznym zadośćuczynieniem w związku z naruszeniem interesu prawnego odwołującej się strony.

Irena Wieczorek, właścicielka przychodni w Nowym Sączu była przekonana, że pismo prezesa Funduszu, w którym znalazło się postanowienie o uchyleniu zaskarżonej decyzji dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kończy wielomiesięczny spór o kontrakt. Tym bardziej, że prezes zaznaczył, iż ”decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu na podstawie art. 154 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych”.

Tymczasem 14 września otrzymała faks z krakowskiego oddziału płatnika, w którym poinformowano ją, że "nastąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub zawarcie umowy nie leży w interesie ubezpieczonych, czego nie można było wcześniej przewidzieć".

- Pojechałam do Krakowa, żeby dowiedzieć się o co chodzi. Urzędnicy nie potrafili udzielić mi merytorycznej odpowiedzi. Zostawiłam więc pisemne wezwanie, w którym żądam szczegółowego wyjaśnienia decyzji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Irena Wieczorek.

I dodaje, że jej zdaniem Małopolski OW NFZ chce zaprosić do rokowań nie tylko jej lecznicę, ale także inne placówki, które nie dostały kontraktu. Wskazuje, że proponowana kwota kontraktu została zmniejszona, dlatego obawia się ”o skuteczne zadośćuczynienie za naruszenie interesu prawnego strony odwołującej się”, o którym wspomina prezes NFZ.

Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego oddziału Funduszu, potwierdza podejrzenia Ireny Wieczorek: do rokowań przystąpi nie tylko Osteodex. 

- Decyzję prezesa należy rozumieć w ten sposób, iż trzeba na nowo przeprowadzić postępowanie, jednakże z udziałem wszystkich placówek, które nie zostały wybrane, ale spełniły wymogi konkursu, uzyskując mniej punktów w rankingu. W takiej sytuacji był Osteodex i kilka innych podmiotów - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna.

- Polecenie prezesa jest zatem realizowane, choć w innej formie niż zakładał to Osteodex. Rokowania odbędą się w tym miesiącu - zaznacza Pulchna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum