Gazeta.pl/Rynek Zdrowia | 10-11-2011 09:21

Małopolskie: szpitalom kończą się pieniądze

Pacjenci Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, którzy mieli zaplanowane wizyty u specjalistów i operacje na ten tydzień, mogą spać spokojnie - ich zabiegi nie będą odwoływane. Lekarze z tego szpitala podjęli decyzję, że dopiero od przyszłego tygodnia ograniczą wykonywanie zabiegów do ratujących życie.

W minionym tygodniu dyrektor lecznicy Anna Prokop-Staszecka rozesłała ordynatorom oddziałów i kierownikom klinik komunikat: "Od dziś szpital przyjmuje tylko pacjentów w stanie zagrożenia życia". Powodem są finanse. Szpital przekroczył kontrakt o ponad 10 mln zł, a Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił zapłacenia za zabiegi planowane wykonane ponad przyznane przez fundusz limity.

W najgorszej sytuacji są oddziały chirurgii klatki piersiowej, chirurgii naczyniowej, chorób płuc i chorób zakaźnych dzieci.  Aby nie robić zamieszania ordynatorzy postanowili operować jeszcze przez cały tydzień, i sukcesywnie informować kolejnych chorych o przesunięciach terminów zabiegów.

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia w regionie wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak przyznał, że szpital krakowski nie jest odosobniony. Jego zdaniem, w podobnej sytuacji są wszystkie małopolskie szpitale. Dodał rownież, że dyrektorzy od początku wiedzieli jakie są fundusze i powinni bardziej racjonalnie rozplanować zabiegi.

Więcej: http://krakow.gazeta.pl/