Małopolskie: szpitale zabiegają o zwrot kosztów leczenia obcokrajowców

Autor: Dziennik Polski, KR/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2013 13:29

Nieuregulowane rachunki za leczenie obcokrajowców w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wynoszą ponad 300 tys. zł. Straty innych lecznic nie są tak duże - sięgają kilkunastu tysięcy złotych.

Małopolskie: szpitale zabiegają o zwrot kosztów leczenia obcokrajowców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Dziennik Polski, spośród małopolskich szpitali do leczenia obcokrajowców najwięcej dokłada Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Nieuregulowane należności z tego tytułu wynoszą aż 310 tys. zł. Większość dłużników to mieszkańcy krajów byłego bloku wschodniego oraz Wietnamu i Chin, z którymi Polska nie ma podpisanych żadnych umów dotyczących rozliczeń za udzieloną pomoc.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie ma z kolei do odzyskania 16 tys. zł za leczenie cudzoziemnców. Dyrekcja placówki uważa, że najsolidniejszymi pacjentami są Amerykanie i Kanadyjczycy, którzy płacą kartą za leczenie, a ubezpieczyciel zwraca im koszty na podstawie wystawionej przez szpital faktury. Inni dłużnicy krakowskiej lecznicy pochodzą z Rosji, Ukrainy oraz krajów azjatyckich.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Małopolskie szpitale przyznają, że w części przypadków szansa na odzyskanie należności jest znikoma. Są jednak i pozytywne przykłady. Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor ZZOZ w Oświęcimiu, poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że sąd drugiej instancji prawomocnym wyrokiem nakazał Ministerstwu Skarbu Państwa wpłatę oświęcimskiemu szpitalowi kwoty 54 tys. zł za leczenie pacjentki z Mongolii.

- Sprawa dotyczy hospitalizacji z drugiej połowy 2009 r. Kobieta, która ponad cztery miesięce przebywała w szpitalu z powodu zagrożonej ciąży, posiadała status uchodźy. Urzędnicy nie dopełnili obowiązków i nie ubezpieczyli jej. Z tego powodu pieniądze za leczenie zwróci nam budżet państwa - wyjaśnia dyrektor Bigos-Jaworowska.

Szpital zabiega również o zwrot kosztów poniesionych na leczenie dwóch Słowaków i Łotysza oraz leczenie pacjentki ubezpieczonej w amerykańskim towarzystwie. Firma ubezpieczeniowa argumentuje, że pieniądze za leczenie klientki przekazała Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie, gdzie chora trafiła po kilku dniach hospitalizacji w oświęcimskiej lecznicy.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum