Małopolskie: szpital w Rabce-Zdroju podpisał kontrakt z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2011 16:15

Po siedmiu miesiącach negocjacji NZOZ Szpital Miejski w Rabce-Zdroju uzyskał kontrakt z NFZ na odział chirurgiczny i izbę przyjęć - poinformowała w środę (3 sierpnia) prezes szpitalnej spółki, Małgorzata Skwarek.

Małopolskie: szpital w Rabce-Zdroju podpisał kontrakt z NFZ

Na funkcjonowanie izby przyjęć do końca roku szpital dostanie 570 tys. zł, a na oddział chirurgiczny 1,92 mln zł. Kontrakt został zawarty na cztery lata.

- Udało się uratować lecznicę, której groziło zamknięcie - dodała prezes Skwarek. Pracownicy szpitala domagając się zawarcia kontraktu blokowali w lipcu przez trzy dni "zakopiankę".

Skwarek zapowiada, że to jeszcze nie koniec rozmów z NFZ: kontrakt na izbę przyjęć jest podpisany od 22 lipca, mimo że działała ona od 1 stycznia. Szpital zamierza na drodze sądowej domagać się odszkodowania za siedem miesięcy działalności. 

Kontrakt na działalność oddziału chirurgicznego podpisano po odwołaniu się przez placówkę w Rabce od niekorzystnej decyzji Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ do prezesa Funduszu. Prezes Jacek Paszkiewicz unieważnił decyzję Małopolskiego OW NFZ, co umożliwiło powrót do negocjacji.

Małopolski OW NFZ w styczniu br. odmówił szpitalowi w Rabce-Zdroju kontraktu na świadczenia w ramach izby przyjęć i oddziału chirurgicznego. Kontrakt na usługi medyczne świadczone przez izbę oraz oddział chirurgiczny otrzymał natomiast szpital powiatowy w Nowym Targu, który w ocenie NFZ wykazał się lepszą ofertą zapewniającą kompleksowość świadczeń. Szpital powiatowy w Nowym Targu jest oddalony od Rabki o 20 km.

W połowie stycznia b.r. zarząd szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju złożył zawiadomienie do prokuratury dotyczące kontraktowania świadczeń medycznych przez Małopolski OW NFZ. Zarząd szpitala wskazywał na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziałów wewnętrznego oraz izby przyjęć, a także przy rozpatrywaniu protestu.

Krakowska prokuratura po postępowaniu sprawdzającym, odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jej zdaniem procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Zarząd szpitala w Rabce-Zdroju złożył odwołanie od tej decyzji. 12 sierpnia ma rozpocząć się proces sądowy w tej sprawie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum