Dziennik Polski/Rynek Zdrowia | 12-04-2011 15:59

Małopolskie: starostowie chcą uniknąć przekształcania szpitali w spółki

Starostowie i dyrektorzy małopolskich szpitali, niezależnie od opcji politycznej, deklarują że zrobią wszystko, żeby nie trzeba było przekształcać szpitali w spółki prawa handlowego.

Zgodnie z projektem ustawy o działalności leczniczej przekształcenia będzie można uniknąć, jeśli samorządy, które są organami założycielskimi szpitali, spłacą bieżące zadłużenie placówek.

Jak podaje Dziennik Polski, przeprowadzona przez gazetę sonda wykazała, że zarówno starostowie, jak i dyrektorzy szpitali - niezależnie od opcji politycznej - uczynią wszystko, by „ich” szpitale zbilansowały się. Wówczas ustawa nie będzie ich dotyczyć i status szpitala pozostanie bez zmian.

Samorządowcy podkreślają też, że ustawa to przykład przerzucania na samorządy kolejnego zadania bez przekazania funduszy. Bezzwrotne dotacje z budżetu państwa można przeznaczyć jedynie na spłatę długów względem ZUS oraz fiskusa. Nie można wykorzystać ich na regulację długów wobec dostawców towarów i usług, a te w Małopolsce przeważają.

Szpitale zadłużone na kwotę 1-1,5 mln zł nie widzą korzyści z przekształcenia.

W trudniejszej sytuacji jest m.in. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu zadłużony na 45 mln zł, a spłacenie tych zobowiązań przez samorząd nie jest możliwe. Mimo to nie jest on zwolennikiem przekształcenia, gdyż uważa, że kilku „chorych nieopłacalnych” będzie w stanie pogrążyć spółkę.

Z ustawy wolałby też nie korzystać krakowskie szpitale podległe magistratowi oraz marszałkowi.  

Więcej: www.dziennikpolski24.pl