Małopolskie: środowiska medyczne bronią szpitala w Rabce-Zdroju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2010 18:01

Towarzystwo Internistów Polskich oraz konsultant wojewódzki ds. chorób wewnętrznych protestują przeciwko nieudzieleniu przez NFZ kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju.

Małopolskie: środowiska medyczne bronią szpitala w Rabce-Zdroju

– Brak kontraktu na 2011 rok może oznaczać likwidację ważnego ośrodka kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy chorób wewnętrznych oraz ograniczenie dostępności do świadczeń medycznych w całym rejonie Rabki – pisze w oświadczeniu przesłanym PAP przewodnicząca zarządu krakowskiego oddziału Towarzystwa Internistów Polskich, prof. Anetta Undas.

Jej zdaniem, rabczański oddział chorób wewnętrznych jest jednym z najlepszych w Małopolsce i dysponuje aktywnie szkolącym się zespołem lekarzy o dużych umiejętnościach, a dostępny na oddziale sprzęt medyczny daje możliwość leczenia w pełni zadowalającej jakości.

Podobnie wypowiada się konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych, prof. Jacek Musiał. 

– Oddział wewnętrzny szpitala w Rabce-Zdroju jest jednostką spełniającą wszelkie wymogi dotyczące diagnozowania i leczenia szpitalnego chorych internistycznie. Posiada właściwie wyszkoloną kadrę medyczną, a także poczynił w ostatnim roku istotne zakupy zwiększające jego możliwości diagnostyczne – pisze w oświadczeniu przesłanym PAP Musiał. 

Zdaniem władz szpitala, decyzja NFZ może doprowadzić do upadłości lecznicy, która od trzech lat funkcjonuje jako spółka miejska. 

Szpital w Rabce Zdroju złożył najkorzystniejszą ofertę cenową w postępowaniu dotyczącym chorób wewnętrznych i spełnił wszystkie wymagania stawiane przez NFZ, zajmując pierwsze miejsce w rankingu. Mimo to NFZ przyznał kontrakt oddalonemu o 20 km od Rabki szpitalowi powiatowemu w Nowym Targu. Zarząd szpitala odwołał się od decyzji komisji konkursowej NFZ. Odwołanie ma być rozpatrywane w czwartek (30 grudnia). 

Zdaniem rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ, Jolanty Pulchnej, funkcjonowanie oddziału wewnętrznego bez zaplecza innych oddziałów o podobnym profilu jest złym rozwiązaniem, dlatego kontrakt na oddział wewnętrzny otrzymał szpital w Nowym Targu, który wykazał się lepszą ofertą zapewniającą kompleksowość świadczeń. 

– Oddział chirurgii szpitala w Rabce nie jest oddziałem całodobowym i jeśli w nocy lub np. w niedzielę pacjent w stanie nagłym trafiłby do szpitala, oddział chirurgii i tak go nie przyjmie – powiedziała Jolanta Pulchna. 

W Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju oprócz interny funkcjonują oddziały: chirurgii planowej, paliatywny oraz opiekuńczo-leczniczy; jest też 11 poradni specjalistycznych. 

Pieniądze na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego rabczańskiego szpitala to ok. 2,5 mln zł rocznie z całego budżetu lecznicy, który wynosi 5,3 mln zł. 

Trzy lata temu szpital w Rabce-Zdroju, działający w strukturach szpitala powiatowego w Nowym Targu, przeznaczony był do likwidacji. Wówczas szpital przejęło miasto na drodze przekształcenia w spółkę prawa handlowego. 

Szpital obecnie zatrudnia 248 pracowników. Rabczański szpital zarabia na swoją działalność. Poprzedni rok szpital zamknął zyskiem 170 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum