×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: spadkobiercy chcą kupić Uzdrowisko Rabka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 maja 2012 18:53

Spadkobiercy znacjonalizowanego w 1948 roku uzdrowiska Rabka, reprezentowani przez Jana Wieczorkowskiego, zostali jako jedyni oferenci dopuszczeni przez Ministra Skarbu Państwa do dalszego etapu procedury prywatyzacyjnej tej spółki. MSP chce sprzedać 1 mln 939 tys. 500 akcji stanowiących 91,06 proc. kapitału zakładowego spółki. Resort chce zakończyć proces prywatyzacji w trzecim kwartale tego roku.

Małopolskie: spadkobiercy chcą kupić Uzdrowisko Rabka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak powiedziała rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, do 25 czerwca Wieczorkowski ma czas na złożenie swojej oferty kupna akcji. Przedstawiciel rodzin spadkobierców uzdrowiska jest byłym burmistrzem Rabki-Zdroju.

Poprzednia próba sprzedaży akcji Uzdrowiska Rabka zakończyła się bez rozstrzygnięcia, ponieważ resort uznał, że stawki proponowane przez zainteresowane ofertą firmy nie są satysfakcjonujące.

Zakupem akcji, oprócz spadkobierców przedwojennych właścicieli uzdrowiska, były zainteresowane również: Europejskie Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne "Lotos" Sp. z o.o. z siedzibą w Rabce-Zdroju, oraz PTS RABKA Sp. z o.o. z siedzibą w Rokicinach Podhalańskich.

Jak tłumaczy Wieczorkowski, od czasów II wojny światowej do 1948 roku dyrektorem uzdrowiska był jego ojciec, syn Heleny Kaden. Od 1895 roku rodzina Kadenów była właścicielem uzdrowiska Rabka. Zaznaczył, że znacjonalizowane zostały także prywatne nieruchomości rodziny Kadenów.

Rodzina spadkobierców uzdrowiska w 1997 r. rozpoczęła postępowanie w sprawie uchylenia decyzji nacjonalizacyjnej odnośnie swojego majątku w Rabce. Postępowanie to nadal nie zostało zakończone prawomocną decyzją.

Wieczorkowski zapowiedział, że jeżeli jego rodzina kupi akcje, to polepszy ofertę hotelową i leczniczą uzdrowiska Rabka.

Rabka-Zdrój jest uzdrowiskiem od 1924 roku. Uzdrowisko słynie ze sprzyjających leczeniu układu oddechowego i krążenia u dzieci walorów klimatycznych oraz wód leczniczych. Dysponuje 9 ujęciami wód głębinowych, głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Pierwsze ujęcie wykonano w 1858 r. W czerwcu 2009 uruchomiono w Rabce-Zdroju tężnię solankową, która powstała w miejscu podobnej tężni, spalonej w czasie II wojny światowej.

Obecnie uzdrowisko Rabka dysponuje czterema sanatoriami i trzema dziecięcymi szpitalami uzdrowiskowymi.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze