Małopolskie: prawie dwukrotny wzrost wydatków NFZ na opiekę paliatywną

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2017 09:18

W roku 2017 małopolski oddział NFZ na opiekę paliatywną wyda 78 mln zł. To aż o 37 mln więcej niż w roku 2016 i jednocześnie największy wzrost w skali całego kraju.

Małopolskie: prawie dwukrotny wzrost wydatków NFZ na opiekę paliatywną
Przez ostatnią dekadę NFZ pokrywał zaledwie połowę kosztów, ponoszonych przez hospicja na opiekę nad chorymi. Fot. archiwum

W ub.r. 180 chorych zgłoszonych do Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie zmarło, nie doczekawszy pomocy; zabrakło pieniędzy. W całej Małopolsce pozostawionych bez fachowej opieki pacjentów u schyłku życia było znacznie więcej - pisze Dziennik Polski.

Przez ostatnią dekadę NFZ pokrywał zaledwie połowę kosztów, ponoszonych przez hospicja na opiekę nad chorymi. W tym roku będzie to 70 proc., zatem „tylko” 30 proc. trzeba będzie szukać w innych źródłach.

Dr Tomasz Grądalski z Hospicjum im. św. Łazarza jest przekonany, że wzrost finansowania, choć wciąż niewystarczający, sprawi, że zmaleje liczba chorych, którzy umrą w kolejce do leczenia.

Zadowolony jest również dr Radosław Czosnowski, kierownik oddziału medycyny paliatywnej w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu. Z jego wyliczeń wynika, że oddział stacjonarny, poradnia oraz hospicjum domowe otrzymają o ponad 60 proc. więcej pieniędzy niż w 2016 r. Dotąd brakowało ich na nowoczesne preparaty przeciwbólowe zawierające oksykodon, buprenorfinę czy fentanyl, a także na rehabilitację czy wsparcie psychologiczne, niezwykle istotne dla chorych w ostatniej fazie życia. 

Jak ocenia Dziennik Polski, po raz pierwszy od 10 lat pojawiła się szansa na nadrobienie zaniechań w opiece paliatywnej w woj. małopolskim.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum