×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: ponad 320 mln zł z funduszy unijnych na walkę z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 26 marca 2020 17:41

Ponad 320 mln zł przekaże województwo małopolskie z funduszy unijnych (z RPO) na walkę z koronawirusem i na łagodzenie skutków epidemii dla małopolskiej gospodarki - poinformował w czwartek podczas wideokonferencji marszałek Witold Kozłowski.

Małopolskie: ponad 320 mln zł z funduszy unijnych na walkę z koronawirusem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z ponad 320 mln zł 94 mln zarząd województwa przeznaczy na realizację pakietu medycznego - chodzi o zakup sprzętu medycznego, środków higienicznych i do dezynfekcji pomieszczeń. Po uzupełnieniu środków unijnych wkładem krajowym fundusze na pakiet medyczny wyniosą 115 mln zł. Zarząd województwa powołał specjalny komitet sterujący z udziałem wojewody i małopolskiego inspektora sanitarnego, który będzie koordynował wydatkowanie środków.

Pakiet przedsiębiorczości będzie realizowany za 192 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc przedsiębiorstwom, w tym na utrzymanie miejsc pracy. Zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotację jako rekompensatę z tytułu utraconych przychodów. Nie będzie wymogu przeprowadzenia nowej inwestycji czy wysokiego poziomu innowacyjności. Mechanizm dofinansowania zostanie szczegółowo opisany po opracowaniu podstaw prawnych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na pakiet płynności finansowej trafi 35 mln zł. Fundusze mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw - posłuży temu m.in. uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek, np. obrotowych (bez wymaganej dotychczas części inwestycyjnej). Nowa oferta pożyczkowa będzie udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz poinformował, że już teraz szacowane są skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Zapowiedział, że bieżące informacje o działaniach województwa i kluczowych w regionie instytucji będą przekazywane podczas wideokonferencji.

Najbliższa, podsumowującą dotychczasowe działania województwa, planowana jest na wtorek.

Beata Kołodziej - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum