Małopolskie: niepełnosprawni z niepokojem o nowym wzorze e-zlecenia na wyroby medyczne

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2019 11:02

Członkowie Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych (MSOON) są zaniepokojeni opublikowanym rozporządzeniem MZ dotyczącego zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Obawiają się, że choć zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych czy niesamodzielnych oraz ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku.

Małopolskie: niepełnosprawni z niepokojem o nowym wzorze e-zlecenia na wyroby medyczne
Fot. Fotolia

- Według rozporządzenia nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne ma wejść w życie już od 1 lipca br. Wraz z nim wejdą w życie utrudnienia dla zaopatrzenia w wyroby medyczne, w tym przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze - mówi Józef Góralczyk, pełnomocnik zarządu MSOON ds. zdrowia.

Jak zauważa Góralczyk zwiększono wzór zlecenia z 2 do 7 stron. W zapowiadanym nowym e-zleceniu lekarz ma do wypełnienia 43 pola, świadczeniodawca 67 pól a pacjent lub osoba upoważniona 15. Jednak ciężko tak nazywać ten dokument e-zleceniem, ponieważ wymaga ono normalnego podpisu i przybijania pieczątki.

Ponadto, wprowadzono upoważnienie do odbioru wyrobu medycznego dla przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego, faktycznego lub pełnomocnika. Reasumując nowe rozporządzenie mnoży listę utrudnień w uzyskaniu refundacji na wyrób medyczny wydawany na zlecenie.

Jak stwierdza pełnomocnik zarządu MSOON nowe wzory wypisywania zleceń na wyroby medyczne zamiast ułatwiać, mogą utrudniać dostęp do nich. Sejmik obawia się, że w obliczu narastającej biurokracji lekarze oraz apteki wręcz zrezygnują lub znacznie ograniczą wypisywanie i realizację takich zleceń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum