Małopolskie: nie będzie konkursów na świadczenia

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2010 11:01

Małopolski NFZ poinformował o odwołaniu konkursu na świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej.

Odstąpił też od ogłoszenia postępowań konkursowych na świadczenia obejmujących opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. Decyzję podjęto biorąc pod uwagę anonsowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany m.in. w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych czy tzw. rozporządzeniach koszykowych.

– Bylibyśmy jedyny oddziałem Funduszu, który podjąłby się takich działań w ramach obowiązującego obecnie prawa, mając w perspektywie to, że rozstrzygnięte konkursy mogą mieć nijak do nowych przepisów. Dlatego postępowania konkursowe zmierzające do zawarcia umów na świadczenia opieki zdrowotnej na rok 2011 będą ogłaszane dopiero po nowelizacji aktów prawnych, na jesieni – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego Funduszu.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował jednocześnie, że umowy zawarte na okres krótszy zostaną przedłużone do dnia 31 grudnia 2010 roku. Stosowne aneksy będą przesłane świadczeniodawcom w najbliższym czasie.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Fundusz przy przyszłorocznym kontraktowaniu będzie zwracał baczną uwagę na tzw. konfilkt personelu. Może mu w tym oprogramowanie pozwalające na automatyczne wyszukiwanie wszystkich miejsc zatrudnienia danej osoby.

– Skorzystaliśmy już z niego przy kontraktowaniu świadczeń pielęgniarek opieki długoterminowej. Świadczeniodawca ma obowiązek wykazać w ofercie pełne dane kontraktowanych pracowników: pesel, imię i nazwisko. System wykazuje, u których świadczeniodawców zatrudnieni są pielęgniarka czy lekarz – wyjaśnia rzecznik.

W przypadku kilku pielęgniarek opieki długoterminowej okazało się, że system wykazał zatrudnienie tej samej osoby u kilku świadczeniodawców. Pokrywały się nawet godziny w których miały świadczyć pracę, a placówki znajdowały się w różnych miastach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum