Małopolskie: krótszy czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy

Autor: Dziennik Polski/ Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2019 08:58

Od początku kwietnia zabiegi usunięcia zaćmy oraz diagnostyka tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym należą do tzw. świadczeń nielimitowanych. Zniesienie ograniczeń liczby przyjmowanych pacjentów już przynosi efekty.

Małopolskie: krótszy czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy
Zniesienie ograniczeń liczby przyjmowanych pacjentów już przynosi efekty Fot. Archiwum

Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wskazuje, że w kwietniu i maju placówki w tym regionie zatrudniające okulistów wykonały łącznie 4540 zabiegów usunięcia zaćmy. To o blisko 300 więcej niż w tym samym okresie ub.r. - informuje Dziennik Polski.

Dzięki temu udało się ograniczyć kolejki oczekujących. Jeszcze w marcu pacjenci z pilnym skierowaniem na leczenie zaćmy musieli poczekać średnio ponad cztery miesiące, a pozostali ponad 14 miesięcy. Po zniesieniu limitów przeciętny czas oczekiwania takich chorych skrócił się o dwa tygodnie, a w przypadkach stabilnych - o blisko trzy miesiące i wynosi już poniżej roku.

Małopolski OW NFZ szacuje, że lecznicom zatrudniającym okulistów trzeba będzie w br. dopłacić w związku ze zniesieniem limitów ok. 15 mln zł.

W przypadku badań obrazowych efekty zmiany finansowania są mniej widoczne, co wynika z większej liczby pacjentów. Na tomografię komputerową w trybie pilnym trzeba obecnie poczekać 28 dni, tj. o jeden dzień krócej niż w marcu, ze zwykłym skierowaniem - 62  dwa dni krócej. Na rezonans magnetyczny pacjenci czekają trzy dni krócej (4,8 miesiąca), a ze skierowaniem pilnym - dwa miesiące, tj. o tydzień krócej niż w marcu.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum